دات نت نیوک
X
GO

انستیتو جوشکاری پاتون - PWI

معرفی

انستيتو جوشکاری برق پاتون (Paton Institute of Electric Welding - PWI) که در سال 1934 توسط پرفسور پاتون (Prof. Evgeny Oskarovich Paton) در شهر کیف از کشور اکراین پايه گذاری شد، از بزرگترين و پرافتخارترین مراكز علمی در زمينه جوشکاری در سطح جهان مي باشد. این موسسه که در حال حاضر مجموعه اي از مراکز تحقيقاتي، آموزشي و واحد هاي نيمه صنعتي را شامل می شود، عضو آكادمي علوم اكراين بوده و رئيس آن به طور همزمان ریاست آكادمي علوم اكراين را نيز برعهده دارد. علاوه بر آن این موسسه با دانشكده جوشكاري دانشگاه پلي تكنيك كيف و نیز ساير مراكز آموزشي همكاري نزدیک دارد و از جمله فعاليت هاي این انستیتو ابداع و توليد مواد و توسعه فن آوری های جديد جوشكاري است.

 

 

پروفسور پاتون (پدر)، بنیان گذار انستيتو جوشکاری برق پاتون

 

این انستيتو به صورت كلي داراي مراكز چند منظوره علمي - تحقيقاتي، مجتمع فنی جهت تحقيقات بنيادي و كاربردي در زمينه جوشکاری و فن آوری های مرتبط، مركز توسعه فن آوری جوشکاری، تحليل سازه ها و اتصالات جوشي، مركز مواد و متالورژي و مركز بازرسي جوش و آزمون های غيرمخرب مي باشد.

 

انستيتو جوشکاری برق پاتون در شهر کیف، کشور اکراین

 

کارکنان

در حال حاضر «پروفسور پاتون (Prof. Boris Yevgenievich Paton)» كه پسر بنیان گذار این انستیتو می باشد، علاوه بر سمت رياست انستیتو جوشکاری پاتون (PWI)، از دانشمندان شناخته شده بوده و با تحقيقات گسترده اي که در حوزه تئوري و تجربي جوشكاري انجام داده اند نقش مهمي در پيشرفت شاخه هاي مختلف اين علوم داشته اند که از جمله آنها می توان خواص فيزيكي قوس، پلاسماي كم درجه (Low Temperature Plasma)، تبديل انرژي در فرایندهای مختلف جوشكاري، ذوب و انجماد فلزات، شيمي فيزيك و هيدروديناميك جوشكاري و فرایندهای متالورژيكي، پروسه هاي تبخير و ميعان در حالت خلاء، تحليل استحكام سازه هاي جوشكاري تحت بارگذاری هاي مختلف، مواد و تجهيزات، گسترش قابليت جوشكاري سازه هاي مختلف فلزي بر مبناي سهولت و تداوم جوشكاري اين سازه ها و توسعه فن آوری هاي مختلف جوشكاري و مباحث متعدد ديگر كه باعث تولید فن آوری ها و روش های متعدد در زمينه جوشكاري، تجهيزات و مواد را نام برد.

 

پروفسور پاتون (پسر)، رپیس کنونی انستيتو جوشکاری برق پاتون

 

کارکنان اين موسسه هم اکنون در حدود 5000 نفر بوده که از این تعداد 400 نفر پروفسور، بيش از 1000 نفر دارای درجه دكترا و بيش از 2500 نفر دارای درجه کارشناسی ارشد یا کارشناسی هستند. از طرف دیگر حدود 1900 نفر از آنان نیز در بخش تحقيقات و بيش از 2000 نفرشان در دفاتر طراحي و كارخانجات توليد آزمايشي شامل كارخانه جوشكاري و تجهيزات حرارتي، كارخانه مواد مصرفي جوشكاري، كارخانه فن آوری های جديد و نیز بخش های مربوط به جوشكاري انفجاري و عمليات سازه اي به کار اشتغال دارند.

 

فعالیت ها

محدوده فعاليت هاي انستيتو جوشکاری پاتون (PWI) از اعماق اقيانوس ها تا اوج فضا را در بر مي گيرد. اين موسسه با بيش از 66 سال قدمت و كسب اعتبار جهاني، ثابت نموده كه فرايند جوشكاري سهم مهمي در ارتقاي صنعتي كشورها دارد. دامنه فعاليت هاي این انستيتو از توليد الكترودهاي فرایند جوشکاری دستي تا ساخت دستگاه هاي جوشكاري سر به سر مقاومتي از يك طرف و از انجام پوشش هاي محافظ مختلف تا توليد شمش هاي فلزات استراتژيك مانند تيتانيم از سوی دیگر گسترده شده است.

مسائل و مشكلات مختلفی از بخش های گوناگون صنعت به اين موسسه ارجاع شده و توسط كارشناسان در سطح آزمايشگاهي یا در مراكز مربوطه علمي - فني مورد تجزيه و بررسي قرار مي گيرند. سپس نمونه سازی، آزمایش و اصلاح شده و پس از برطرف شدن مشكلات، نتايج به دست آمده به صنعت منتقل مي گردد تا پس از اعمال نظرات تجربي صنعت كاران، به شكل انبوه توليد گردد.

محققان این موسسه در زمينه فيزيك تخليه الكتريكي (Discharge Physics)، پلاسماي دماي پائين و الكترون بيم هايي با تمركز اشعه اي شديد، تبديل انرژي به منظور تطبيق استفاده هاي آن در دستگاه هاي فني و ذوب و انجماد فلزات، شيمي، فيزيك و هيدرو ديناميك جوشكاري و فرآيندهاي الكترومتالورژيكي، فرآيند هاي تبخير و چگالش در خلأ (Condensation)، فيزيك حالت جامد، استحكام در فلزات و غيرفلزات و نیز تحقق در نظريه توسعه تجهيزات ويژه و سامانه های کنترل خودکار (Automatic Control System) اين تجهيزات به پيشرفت هاي جديد دست يافته اند.

 

بخش های سازمانی

انستیتو جوشکاری پاتون (PWI) به طور کلی شامل سه بخش است :

•    بخش طراحی تجربی (Experimental Design Division)
•    کارگاه ساخت (Production Work Shop)
•    بخش ساخت تجهیزات آزمایشگاهی (Manufacture of Laboratories Equipment)

اين انستيتو داراي یک مرکز آموزشی و تعدادی مراكز مهندسي مختلفي مي باشد كه موارد ذیل از آن جمله اند :
•    مركز مهندسي جوشكاري فشاري و مقاومتي، كه جوشكاري اصطكاكي، حالت جامد، مقاومتي و سر به سر و جوشكاري پلاستيك ها در اين مركز انجام مي شود.
•    مركز مهندسي روباتيك، که در زمينه اتوماسيون جوشكاري تحقيق مي كند.
•    مركز مهندسي فن آوری ليزر
•    مركز مهندسي الكترو اسلاگ، كه از جمله كاربردهاي آن در بازسازي غلتك ها و توليد شمش هاي بسيار بزرگ و تصفيه فلزات مي باشد.
•    مركز مهندسي عمليات سطحي، كه در آن انواع فنون پوشش دهي مانند: پوشش دهی در خلأ، پوشش دهی حرارتي، پوشش به عنوان سخت كاري و پوشش انفجاري وجود دارد.

 

اين موسسه داراي بيش از 60 بخش علمی - تحقیقاتی بوده که هر یک از آنها به طور معمول شامل محوطه اداری، آزمايشگاه و كارگاه مستقل است. برخی از این بخش ها عبارتند از :

•    جوش فشاري (Pressure Welding)
•    پوشش ها (Coating)
•    سازه هاي جوشكاري شده (Welded Structures)
•    جوشکاری ذوبي (Fusion Welding)
•    مهندسی مواد (Metallurgy)
•    فولادهاي نظامي (Armored Steels)
•    مهندسي هوافضا (Aerospace Engineering)
•    راديو الكترونيك (Radio - Electronic)

 

مركز آموزش

این انستیتو دارای مركز آموزشی حاوي کلاس ها، سالن ها، آزمایشگاه ها و كارگاه هاي متعدد می باشد، در زمینه آموزش و صدور گواهی نامه به كارشناسان و کاردانان های جوشكاري، لحیم کاری، برشكاري، سخت کاری سطحی (Hard Facing)، پایش كیفيت و پوشش هاي سخت و محافظ فعالیت دارد. آموزش هاي اين مركز تلفيقي از دروس تئوري و عملي بوده و از سيستم هاي سمعي و بصري و كامپيوتري براي آموزش بهتر كارآموزان استفاده مي كند. در اين مركز، آموزش ها توسط دانشمندان و متخصصين انستيتو پاتون و مدرسين دانشگاه پلي تكنيك كيف و نيز متخصصين زبده ساير موسسات انجام مي گيرد.

 

ارتباطات

انستيتو جوشکاری پاتون (PWI) به طور طبیعی موقعيت ممتازی در ميان كشورهاي مشترك المنافع (CIS) دارد. در سال 1992 جمهوري هاي بلوروس، ازبكستان، قزاقستان و فدراسيون روسيه موافقت نامه هايي را با اكراين در زمينه توسعه همكاري هاي علمي و فن آوری در زمينه جوشكاري، لحيم كاري، عمليات سطحي، برشكاري و ديگر فن آوری های توليد و اتصال مواد منعقد نمودند. به طور همزمان در سال هاي اخير گسترش قابل ملاحظه اي در ارتباطات بين المللي انستيتو با انجمن هاي ملي جوشكاري سایر کشورها از جمله مراکز علمی آمريكا، انگلستان، ژاپن، كره جنوبي و آفريقاي جنوبي به وجود آمده و آزمايشگاه ها و مراكز مشتركی به منظور گسترش همكاري های فی مابین جهت انجام پروژه هاي بين المللي تأسيس شده اند.

انستيتو جوشکاری پاتون (PWI) فعاليت هاي تجاري گسترده اي با مراكز و شركت ها در بسياري از كشور هاي جهان دارد. اين فعاليت ها شامل اجازه توليد فن آوری ها، مواد و تجهيزات جدید و نیز انعقاد قرارداد انجام تحقيقات مي باشد.

•    سرمایه گذاری مشترک با یک شرکت هلندی به منظور ساخت و انتقال فن آوری پره هاي توربين به روش پرتو الكترونی
•    واگذاری مجوز تولید تجهيزات جدید جوشكاري سر به سر لوله ها و جوشکاری ریل خود را به دو شرکت امریکایی
•    همکاری با شرکت مك دانل داگلاس و سازمان فضایی امریکا (NASA) به منظور تحقیق بر روي فن آوری های آزمون غيرمخرب سازه هاي فضايي
•    تاسیس شرکت مشترک با انستیتو جوشکاری انگلستان (TWI) به منظور تحقیق بر روی موضوعات مختلف در حوزه جوشكاري از جمله خودکارسازی فرایندها و پوشش دهی
•    همکاری با موسسه جوشکاری آلمان (DVS) به مدت بيش از 25 سال در زمینه های تحقیقاتی، آموزشی، صدور گواهينامه جوشكاران و نیز تائيد محصولات جوشكاري شده
•    همکاری با انستيتو جوشكاري فرانسه، مركز تحقيقات ملي فرانسه (C.N.R.S) و شرکت فرام اتم (Framatome)، بر روي توليد فولاد هاي خاص به روش پرتو الكترونی
•    تشکیل مركزی بين المللي با شركت پرات اند ويتني امريكا به منظور تحقیق بر روی فنون پوشش دهي با استفاده از پرتو الكتروني
•    انجام پروژه مشترک با کشور چین در خصوص جوشكاري لوله ها با جريان فركانس بالا و با کشور هلند در زمینه جوشكاري مقاومتي سر به سر
•    همکاری فعال با كشور هاي فنلاند، ژاپن، كره جنوبي، چين، اسپانيا، آرژانتين، كانادا، بلژيك و كشورهای ديگر

 

حق امتیازها

سال ها تحقیق و پژوهش در انستیتو جوشکاری پاتون (PWI) موجب شده تا این موسسه حق امتیاز ابداعات فراوانی را به دست آورد که در ذیل به برخی از آنها اشاره شده است :

پوشش دهی در خلاء : در اين روش پوششی مقاوم به حرارت با استفاده از پرتو الكتروني (Electron Beam) ایجاد می شود. به عنوان نمونه به وسيله اين روش می توان بر روی یک ديسك با ضخامت زير يك سانتيمتر، 10 هزار لايه تيتانيم و فلز ديگري به صورت یک در ميان پوشش دهی نمود که از نظر متالوگرافي بسيار جالب و با روش هاي ديگر امكان ساخت آن وجود ندارد. در اين زمينه انيستيتو داراي حق ثبت بين المللي است.

پوشش دهی انفجاری : در این روش قدرت انفجار موجب می شود تا پوششی فلزي با سرعت و شدت روي قطعه كار تشكيل مي شود. این روش همچنین تنش هاي باقيمانده در مجموعه های جوشكاري شده مانند مخازن نفتي را از بين مي برد. اين طرح ابداع انستيتو جوشکاری پاتون (PWI) بوده و داراي حق ثبت بين المللي است.

افزایش استحكام خستگي : عمليات ساچمه زني ما فوق صوت (Ultrasonic Pining Treatment) جهت تنش زدايي موضعي و ازدیاد استحکام خستگی سازه هاي جوشكاري شده، از دیگر روش هایی است که توسط این موسسه ابداع و معرفی شده و دارای حق ثبت بين المللي است.

از ديگر توليدات این موسسه (بخش مهندسی مواد)، مس بسيار خالص و فن آوری ساخت كامپوزيت فلزي بای متال(دو فلزي) و تري متال (سه فلزي) مي باشد. تهيه آلياژ فرو تيتان نيز از كاهاي ديگر اين مركز است. در زمينه فن آوری VIM انستيتوي جوشکاری پاتون، دستگاه هاي جديدي را طراحي و ساخته است. همچنین تهیه تك بلورهاي عناصري مانند موليبدن، تانتال، واناديم و تنگستن از ديگر فعاليت هاي این مرکز است. توليد فلزات ديرگداز و نيز فلزات بسیار خالص (99.999 درصد) با ساختار يكنواخت و بسیار ريز (زير 30 ميكرون) در اين بخش صورت مي گيرد.

 

بودجه

حدود 60 درصد از بودجه انستيتو جوشکاری پاتون از طریق دولت اكراين و الباقی را خود موسسه و از محل قرارداد هایش تأمين مي كند. اين موسسه هر دو سال يك بار نمايشگاه و كنفرانس علمي برگزاري مي كند.

 

مستندات

1. معرفی انستیتو جوشکاری پاتون - PWI

2. معرفی انستیتو جوشکاری پاتون - PWI

3. مجله جوشکاری پاتون

4. جوشکاری ریل ها با فن آوری جدید جوشکاری قوس الکتریکی

 

مراجع

1. پایگاه انستیتو جوشکاری پاتون - PWI

2. پایگاه دانش نامه آزاد - Wikipedia

2. پایگاه مقاله نت