دات نت نیوک
X
GO

کتاب دایره المعارف و راهنمای جامع فولاد

کتاب دایره المعارف و راهنمای جامع فولاد ترجمه آقایان حجت الله عالی، حسن غیاثوند، محمدرضا رهگذر، حمید تازیکه و حامد ثابت با همکاری انجمن جوشکاری و آزمایش های غیرمخرب ایران (IWNT) منتشر شده و در دسترس اساتید، مهندسان، متخصصان و سایر فعالان عرصه علم و صنعت قرار دارد. چاپ دوم این کتاب در یکهزار نسخه و توسط موسسه انتشاراتی جهان جام جم در سال 1393 به چاپ رسیده است.

 

پیشگفتار

راهنمای جامع فولاد ترجمه کامل کتاب The Steel Handbook منتشر شده است که یک منبع فشرده و قابل دسترس از اطلاعات مورد نیاز کاربردی در رابطه با انواع فولادها است. کتاب حاضر شامل نحوه استفاده از نمودار های CCT، نمادها و علامت های اختصاری استفاده شده در متن، شش فصل و دوازده پیوست می باشد
فصل اول در رابطه با طبقه بندی فولادها براساس کیفیت و ترکیب شیمیایی می باشد، فصل دوم روش نامگذاری و ساختار فولادها، فصل سوم شامل نمودارهای فازی و تغییرات دما – زمان و فازهای موجود در فولادها، سختی پذیری و تاثیرعناصر بر فولاد می باشد. فصل چهارم در رابطه با انواع عملیات حرارتی فولادها اشاره شده و فصل پنجم انواع فولادها با توجه به کاربرد آنها بررسی شده است. در نهایت فصل ششم نکات کاربردی برای جوشکاری فولادها و خواص هر فولاد شامل تعریف، کاربرد، ترکیب شیمیایی، نمودار CCT، خواص مکانیکی، خواص فیزیکی، فولادهای معادل و ... بصورت کامل ذکر شده است. همچنین بیش از ده پیوست بسیار مفید در انتهای کتاب در رابطه با فولادها و کاربردهای مختلف فنی و مهندسی اشاره شده است.

لذا با توجه به مطالب ذکر شده در رابطه با فولادها که در این کتاب ذکر شده است، مطالعه آن برای تمامی مهندسان طراح، مواد و متالورژی، تولیدکنندگان فولاد، مهندسان تولید، نگهداری، کنترل کیفی و کلیه کارخانجات و موسساتی که به نحوی با فولاد و قطعات فولادی سر و کار دارند، پیشنهاد می شود.

 

امید است که با استقبال و حمایت فراگیران و شاغلان محترم این رشته از کتب و مقالات جوشکاری و بازرسی منتشر شده، زمینه و انگیزه فعالیت هر چه بیشتر مولفان و مترجمان محترم فراهم آمده تا بیش از پیش شاهد تالیف و ترجمه کتب و مجموعه مقالات مطرح در زمینه های گوناگون علم مهندسی جوشکاری به زبان پارسی باشیم.

 

« با حمایت از حقوق پدیدآورندگان آثار، به توسعه نشر علوم و فنون پارسی یاری رسانیم. »