دات نت نیوک
X
GO

کتاب واژه های خوردگی

کتاب واژه های خوردگی تالیف جناب آقای دکتر سید محمد سیدرضی منتشر شده و در دسترس مهندسان، متخصصان و سایر فعالان و علاقمندان صنعت خوردگی قرار دارد. چاپ دوم این کتاب در دو هزار نسخه و توسط انجمن خوردگی ایران (ICA) در سال 1393 به چاپ رسیده است.

 

پیشگفتار مؤلف

خوردگی پدیده ای است که زیان فراوان به اقتصاد بشریت وارد می کند و برای مواجهه با این پدیده بایستی به ضرورت از علوم مختلف نظیر شیمی، فیزیک، متالورژی، الکتروشیمی، الکتریک، الکترونیک، میکروبیولوژی، رنگ و پوشش، محیط زیست (تصفیه آب و فاضلاب)، مدد گرفت. عیب کار اینجاست که متخصصین هر یک از این علوم با اصطلاحات و فرهنگ علم خود آشنا هستند و شاید از فرهنگ و اصطلاحات دیگر علوم بیگانه باشند. بنابراین باید چاره ای اندیشید و جمیع کارشناسان علوم فوق را برای مواجهه با این خطر عظیم در تحت لوای فرهنگ واحدی درآورد.

اقدام به تدوین فرهنگ خوردگی برای جبران نقایصی است که گفته شد و امید است فرهنگی که تهیه شده است مورد استفاده کلیه متخصصین معظم و دانشجویان در رشته های مختلف علمی قرار گیرد. نمی توانم ادعا کنم که به کمال مطلوب رسیده است ولی امید آن دارم که خوانندگان محترم انتقادات خود را سخاوتمندانه ابراز دارند و به لطف خود مرا راهنمایی فرمایند که نسبت به رفع نواقص کتاب در چاپ بعدی بکوشم.

اینک لازم است که برای روشن شدن ذهن خوانندگان عزیز، مختصری از کیفیت تدوین این کتاب را به اطلاع برسانم. کتابی که در دست دارید، شامل سه بخش مجزا به شرح زیر است:

بخش اول حاوی اطلاعات عمومی در زمینه خوردگی شامل لیستی از کتب، مجلات، مراکز تحقیقاتی و آموزشی و ... می باشد و قسمت های سوم و چهارم، راجع به فرهنگ فارسی به انگلیسی و فرهنگ انگلیسی به فارسی می باشد.

واژه های آورده شده در فرهنگ لغات اغلب از کتاب زیر می باشد:

Mark. S. Vukasovich, A Glossary of Corrosion rated Terms Used in Science and Industry, U. S. A. 1995.

 

پیشگفتار ناشر

« قال الله تعالى: یرفع الله الذین آمنوا، والذین اتوالعلم درجات »

ارزشمند ترین میراثی که از دانشمندان به یادگار می ماند، آثاری است که آنها خلق می کنند و سرافرازی نسل های بعدی در هر کشوری، نه بخاطر فتوحات نظامی و تولیدات جنگ افزارهای کشتار جمعی که بخاطر آثار همین دانشمندان است.

اگر سخنان حافظ و سعدی و مولانا برای نسل های کنونی و آینده هنوز سخنان نو و پر محتوایی هستند، به این دلیل است که تلاش و ارتباطات معنوی آنها باعث جاری شدن کلمات بر زبان و قلمشان گردید و ثانیاً آنها تفکرات خود را در محدوده یک زمان خاص نگه نداشتند و با سیر و سلوکی که داشتند مطالب خود را در قالب واژه های زیبا و جذاب بیان نمودند و قلم چیزی که خداوند به آن سوگند یاد کرد است، مسئولیت نگارش افکار آنها را بعهده داشته است.

انجمن خوردگی ایران افتخار دارد که پس از چاپ اولین کتاب با عنوان «کنترل خوردگی در صنایع» به قلم استاد فرزانه جناب آقای دکتر سیدمحمد سیدرضی، کتاب «فرهنگ خوردگی» را به همت همین برادر ارجمند، چاپ و در اختیار علاقمندان قرار دهد، بدیهی است که برداشتن قدم اول در هر کاری بسیار دشوار و طاقت فرسا می باشد، اما مزیت آن در این است که راه را برای راهروان بعدی هموار می کند، لذا اگر چاپ اول این کتاب دارای نواقصی باشد، به دیده منت مشتاق ارائه طریق دوستان در چاپ های بعدی می باشیم. پس از مطالعه این کتاب، مشاه