دات نت نیوک
X
GO

کتاب مرجع کامل تکنولوژی جوشکاری

کتاب مرجع کامل تکنولوژی جوشکاری تالیف لاری جفوس و ترجمه جناب آقای مهندس شهرام قلی زاده میانکوه، با همکاری جناب آقای مهندس محمد حسین حلاج و ویراستاری فنی جناب آقای مهندس امیر خاکزاد منتشر شده و در دسترس مهندسان، متخصصان و فعالان صنعت جوشکاری و سایر زمینه های مرتبط قرار دارد. چاپ دوم این کتاب در یکهزار نسخه توسط موسسه نشر کاروان حله و با همکاری نشر طراح در سال 1388 به چاپ رسیده است.

 

مقدمه

در طول تایخ و با پیشرفت تکنیک های اتصال، شرایط محیطی و نحوه زندگی انسان نیز پیشرفت کرده است. با پیشرفت و توسعه تمدن، مواد و ابزارآلات و ماشین الات نیز پیشرفت کرده است. به هم بستن قطعات جهت ساخت ابزار کار زمانی آغاز شد که انسان سنگ و چوب را برای ساخت تبر و نیزه به هم بست. مصریان باستان برای ساخت اهرام و معابد از سنگ استفاده می کردند. آنها سنگ ها را با ملات گچ به هم می چسباندند. برخی از آن دیوارها هنوز هم پابرجاست و دارای اشکال منظم فضایی است. همانطور که می دانید، آن تصاویر متعلق به خدایی است که سرش، سر یک لک لک بوده و مصریان آن را توت می نامیدند. توت خدای محافظ ماه بود و مصریان معتقد بودند که او دنیا را در یک ظرف می چرخاند.

در دوران باستان از انواع دیگر چسب ها برای اتصال چوب به سنگ استفاده می شد. ولی این مسئله به سال های طولانی، پیش از کشف اتصال فلزات توسط پیشینیان می رسد. در عصر برنز و آهن، فلزکاران شروع به رفع مشکلات شکل دهی، ریخته گری و امتزاج فلزات کردند. جوشکاری سطوح فلزات مشکلی بود که برای مدتها فکر فلزکاران آن زمان را به خود مشغول ساخته بود. روش های ابتدایی اتصال فلزات، عبارت بودند از ایجاد یک قالب ماسه ای بر روی سطح فلز و ریخته گری مستقیم شکل مورد نظر روی فلز پایه. بنابراین در این روش هر دو قطعه با هم ذوب شده و یک قطعه فلز یکپارچه را تشکیل می دهند.

انقلاب صنعتی از سال 1750 تا 1850، روشی برای اتصال قطعات آهنی، به نام جوشکاری آهنگری یا چکشی معرفی نمود. در این روش قطعه در کوره آهنگری به دمایی می رسد که نرم و شکل پذیر شود، سپس انتهای قطعه را روی هم بر سندان گذاشته و آنقدر با پتک آهنگری می کوبند تا منطقه ذوب و امتزاجی ایجاد شود.

تا سال 1886 جوشکاری آهنگری، روش اصلی جوشکاری به شمار می رفت تا اینکه الیهو تامسون (Elihu Thamson) در این سال جوشکاری مقاومتی را اختراع نمود. این روش بسیار قابل اعتمادتر و سریعتر از روش های قبل، فلزات را به هم اتصال می داد. در امریکا و اروپا، با اختراع روش های بیشتر جهت تعمیر کشتی های جنگ جهانی اول از جوشکاری ذوبی به جای پرچ استفاده کردند. در آن زمان جوشکاری برای امنیت نظامی امری حیاتی به شمار می رفت. تعمیر کشتی های آسیب دیده در جنگ جهانی اول بسیار سریع صورت می گرفت. حتی امروزه هم برخی از جنبه های جوشکاری جزو اطلاعات محرمانه طبقه بندی شده است.

از پایان جنگ جهانی اول تا کنون، روش های زیادی برای اتصال فلزات ابداع شده اند. این روش های مختلف، در توسعه و ایجاد صنعت جوشکاری نقش مهمی دارند. در حال حاضر جوشکاری روشی قابل اعتماد، موثر