دات نت نیوک
X
GO

کتاب مدیریت بازرسی جوش

کتاب مدیریت بازرسی جوش تالیف جناب آقای مهندس رسول قاسمی منتشر شده و در دسترس مهندسان، متخصصان و علاقه مندان فعال در عرصه بازرسی جوش قرار دارد. این کتاب در سه هزار نسخه توسط انتشارات آزاده در سال 1389 به چاپ رسیده است.

 

مقدمه مولف

هدف از تهیه و تالیف این کتاب، جمع آوری مطالبی می باشد که در بازرسی جوش مخازن تحت فشار و سیستم های لوله کشی تحت فشار لازم است. بازرسی جوش مراحل مختلفی داشته و برای انجام صحیح آنها، نیاز به دانستن اطلاعات استانداردها و راهنماهای خاصی است. آگاهی داشتن از کاربرد استانداردها و پیداکردن مقادیر پذیرش سطوح مختلف کیفیت از اهمیت خاصی برخوردار است.

مدیریت بازرسی جوش نیازمند داشتن دانش و تجربه کافی در زمینه های طراحی (تا حدودی)، ساخت و بازرسی می باشد. این کتاب علاوه بر اطلاعات مورد نیاز مدیریت بازرسی جوش در مرحله ساخت، اطلاعات کافی جهت برنامه ریزی های بازرسی جوش تجهیزات و لوله کشی در سرویس را نیز فراهم می کند. کتاب مدیریت بازرسی جوش، دارای بیست فصل و دوازده پیوست است. فصل های اول، دوم، سوم، چهارم و نهم کتاب بیشتر جنبه اطلاعات عمومی داشته و سایر فصل ها تخصصی بوده و الزامات مربوط به ساخت و بازرسی جوش مخازن تحت فشار و سیستم لوله کشی تحت فشار را مطرح می نماید. فصول کتاب به نحوی تنظیم شده اند تا خواننده بتواند مراحل بازرسی جوش را متناسب با کاربرد دلخواه اش تطبیق داده و در اتمام کار با داشتن مجموعه ای از مستندات بازرسی، از کیفیت کارش اطمینان حاصل نماید. در فصول 13 و 17، نمونه هایی از طرح بازرسی و آزمایش (ITP)، به ترتیب جهت ساخت مخازن تحت فشار و سیستم لوله کشی نشان داده شده است. این مستندات (ITP) خواننده را با تمام موارد مورد نیاز در بازرسی و آزمایش آشنا می کند. اغلب موارد نام برده شده در طرح بازرسی و آزمایش (ITP) در فصول کتاب تشریح شده اند.

پیوست های کتاب شامل اطلاعات مفیدی بوده که هم به صورت مستقل کاربرد دارند و نیز برای تکمیل مطالب تعدادی از فصل ها لازم می باشند. به عنوان مثال پیوست (ب)، جداولی را جهت انتخاب فلزات پرکننده متناسب با فلزات پایه در اختیار قرار می دهد. پیوست های (ج) و (چ) به ترتیب انواع عیوب جوش و پرتونگاشت های آنها را نشان می دهند. سایر پیوست های کتاب نیز به عنوان راهنمای کلیدی در بازرسی جوش مورد استفاده قرار می گیرند.

کتاب ها و استانداردهای چاپ شده توسط انجمن مهندسین مکانیک امریکا (ASME) و انجمن جوشکاری امریکا (AWS)، بیشتر منابع مورد استفاده در تهیه و تالیف این کتاب را به خود اختصاص می دهند. دلیل این انتخاب را می توان در سابقه طولانی و انتشارات گسترده این دو انجمن در زمینه مخازن تحت فشار و سیستم های لوله کشی جستجو کرد. کتاب ها و استانداردهای آنها در بیشتر کشورها مورد استقبال واقع شده و امروزه این استانداردها در صنایع بزرگ و مادر کشور همچون نفت و گاز، پتروشیمی، نیروگاه ها و فولاد کاربرد وسیعی پیدا کرده اند.

 

پیشگفتار

امروزه نقش و جایگاه جوشکاری در پیشرفت صنعتی کشورها بر کسی پوشیده نیست. کاربرد وسیع جوشکاری در صنایع مختلف همچون پالایشگاه ها، پتروشیمی ها، فولاد، نیروگاه ها، خطوط ریلی و دیگر صنایع بزرگ و کوچک سبب شده تا استانداردها، کتاب ها و راهنماها، الزاماتی را تعریف و مشخص نمایند که به واسطه آنها بتوان کیفیت مورد نظر اتصالات جوشی را برآورده ساخت. تنوع و تعداد زیاد استانداردها و مدارک مورد نیاز بازرسی جوش و ارجاع دادن الزامات بازرسی به دیگر استانداردها مسئله ای است که اغلب کاربران با آن روبرو بوده اند. از این رو داشتن مجموعه ای یکپارچه از اطلاعات کاربردی می تواند راهکاری جهت حل این مسئله باشد. تالیف کتاب مدیریت بازرسی جوش نیز بر این اساس استوار است.

ساخت مخازن تحت فشار و سیستم های لوله کشی برای ایجاد کارخانه های تولیدی و واحدهای فرایندی از چنان اهمیتی برخوردار است که به جرات می توان گفت بدون داشتن هر دو یا یکی از آنها امکان ساختن هیچ مرکز تولیدی میسر نمی باشد. در این بین توسعه رو به رشد صنایع مادر کشور به تقاضای گسترده برای ساخت مخازن تحت فشار و لوله کشی تحت فشار منجر شده و همین امر به ایجاد صدها شرکت بزرگ و کوچک کمک نموده است. از آنجایی که جوشکاری در ساخت مخازن تحت فشار و سیستم های لوله کشی از اهمیت خاصی برخوردار است، ضروری است تا سازندگان برنامه هایی را برای برآورده ساختن الزامات استانداردهای کاربردی فراهم نمایند. آگاهی داشتن از اصول بازرسی جوش این امکان را فراهم می آورد تا تمام مراحل بازرسی جوش را بتوان به نحو مناسبی مدیریت نمود. این کتاب بر آن است تا با ارائه مطالبی کاربردی، مراحل بازرسی جوش را در قالب استانداردهای بین المللی و معروف دنیا نظام مند کرده تا چارچوبی مشخص برای ایجاد برنامه بازرسی جوش سازندگان و مشتریان آنها فراهم شود.

از ویژگی هایی که این کتاب را از سایر کتب موجود در بازار متمایز می سازد، نحوه تالیف آن می باشد. علاوه بر تشریح الزامات کلی بازرسی جوش، الزامات تخصصی بازرسی جوش مخازن تحت فشار و سیستم های لوله کشی را نیز مشخص نموده است و به این دلیل مخاطبان ذیل را پوشش می دهد:

 • سازندگان مخازن تحت فشار و سیستم های لوله کشی
 • سازمان ها و شرکت های بازرسی فنی
 • مراکز آموش های تخصصی جوش
 • بازرسان و مهندسان جوش، کارکنان کنترل کیفیت، تضمین کیفیت و آزمایش های غیرمخرب
 • دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته های متالورژی، جوشکاری، مکانیک، صنایع، مدیریت کیفیت، پروژه های ساخت و سایر رشته های مرتبط با مخازن تحت فشار و سیستم های لوله کشی

 

فهرست مطالب

پیشگفتار

 1. فرایندهای جوشکاری
 2. فلزات پایه
 3. مواد مصرفی جوشکاری
 4. تایید صلاحیت بازرسان جوش و کارکنان آزمایش های غیرمخرب
 5. مشخصات دستورالعمل جوشکاری (WPS)
 6. تایید صلاحیت دستورالعمل جوشکاری (PQR)
 7. تایید صلاحیت جوشکاران و اپراتورهای جوشکاری
 8. پیش گرمایش و عملیات حرارتی
 9. آزمایش های غیرمخرب (NDT)
 10. آزمایش های مخرب (DT)
 11. دسته بندی و انواع طرح اتصالات جوشی در مخازن تحت فشار
 12. الزامات جوشکاری در ساخت مخازن تحت فشار
 13. برنامه بازرسی و آزمایش جوش مخازن تحت فشار
 14. انواع اتصالات و تکیه گاه ها در سیستم لوله کشی
 15. دسته بندی شرایط بهره برداری در سیستم لوله کشی تحت فشار
 16. الزامات جوشکاری در ساخت سیستم لوله کشی
 17. برنامه بازرسی و آزمایش جوش لوله کشی تحت فشار
 18. تعمیرات و بازرسی مجدد
 19. بازرسی در سرویش
 20. مستندات

پیوست الف) آلیاژهای آهنی و غیرآهنی در ساخت مخازن تحت فشار و لوله کشی تحت فشار
پیوست ب) راهنمای انتخاب فلز پرکننده
پیوست پ) متغییرهای جوشکاری
پیوست ت) محدوده تایید صلاحیت دستورالعمل جوشکاری
پیوست ث) محدوده تایید صلاحیت جوشکاران و اپراتورهای جوشکاری
پیوست ج) عیوب جوش
پیوست چ) پرتونگاشت های عیوب جوش
پیوست ح) تکنیک های پرتونگاری اتصالات
پیوست خ) ابعاد و وزن لوله ها
پیوست د) آلیاژهای معادل در استانداردهای مختلف
پیوست ذ) استانداردها و مشخصات کاربردی
پیوست ر) جداول تبدیل واحدها

فهرست منابع

 

امید است که با استقبال و حمایت فراگیران و شاغلان محترم این رشته از کتب و مقالات جوشکاری و بازرسی منتشر شده، زمینه و انگیزه فعالیت هر چه بیشتر مولفان و مترجمان محترم فراهم آمده تا بیش از پیش شاهد تالیف و ترجمه کتب و مجموعه مقالات مطرح در زمینه های گوناگون علم مهندسی جوشکاری به زبان پارسی باشیم.

 

« با حمایت از حقوق پدیدآورندگان آثار، به توسعه نشر علوم و فنون پارسی یاری رسانیم. »