دات نت نیوک
X
GO

کتاب مبانی متالورژی چدن نشکن

کتاب مبانی متالورژی چدن نشکن تالیف جناب آقای دکتر مهران تدین سعیدی و جناب آقای دکتر حامد ثابت منتشر شده و در دسترس مهندسان متالورژی، جوشکاری و سایر فعالان و علاقمندان این زمینه قرار دارد. این کتاب در یکهزار و دویست نسخه و توسط موسسه حق یاوران در سال 1386 به چاپ رسیده است.

 

مقدمه

چدن ها دسته بزرگی از آلیاژهای آهنی می باشند که بیشترین آمار تولید قطعات ریختگی را در سطح جهان به خود اختصاص داده اند، نقطه ذوبی پایین تر از فولاد، سیالیت کافی، عدم تشکیل سرباره چسبنده و هزینه تولید کمتر این آلیاژها باعث شد که در دهه 1930 میلادی مهندسان طراح در بسیاری از کاربردهای صنعتی، قطعات ریختگی چدن را جایگزین قطعات فولادی نمایند. این موضوع پس از تولید چدن نشکن در اواخر دهه 1940 میلادی، با جدیت بیشتری از طرف مهندسان پی گیری شد به نحوی که امروزه در بسیاری از موارد گزارش شده که قطعات چدن نشکن با موفقیت جایگزین قطعاتی از جنس فولادهای آهنگری شده گردیده اند. دلیل این امر را باید در خواص منحصر بفرد چدن جستجو نمود، وجود گرافیت های کروی و قابلیت پذیرش انواع عملیات حرارتی باعث شده است که خواص مکانیکی قابل قبول در این دسته از چدن ها در طیف وسیعی از کاربردهای صنعتی قابل دستیابی باشد.

تولید چدن نشکن در ایران قدمتی 35 ساله دارد و امروز اکثر صنعتگران و مهندسان با خواص منحصر به فرد این آلیاژ به خوبی آشنا هستند. کتاب حاضر نیز برای رفع نیازهای علمی و کاربردی متخصصان و دانشجویان تهیه شده و در ان سعی گردیده تا اطلاعات لازم در خصوص مبانی متالورژی و تولید چدن نشکن در اختیار علاقمندان قرار دهد. در انتها از همکاری بی شائبه آقای مهندس مجید پورصادق زنوزی به خاطر همکاری در تهیه کتاب قدردانی نموده و از جناب آقای دکتر ناصر ورهرام استاد دانشکده مهندسی و علم مواد دانشگاه صنعتی شریف به پاس ارائه راهنمایی های ارزنده سپاسگزاری نموده و از تمامی مسئولان واحد و دست اندرکاران اداره انتشارات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج به خاطر همکاری های لازم جهت تدوین و چاپ کتاب تشکر می گردد.

 

فهرست مطالب

فصل اول: معرفی و تاریخچه تولید چدن نشکن

1-1. مقدمه
2-1. انواع چدن ها
3-1. معرفی چدن نشکن
4-1. تاریخچه تولید چدن نشکن
5-1. طبقه بندی چدن های نشکن

 

فصل دوم: روش های قالب گیری و ماهیچه گیری برای ریخته گری چدن نشکن

1-2. مقدمه
2-2. قالب گیری با ماسه تر
3-2. قالب گیری با ماسه خشک
4-2. قالب گیری تمام ماهیچه
5-2. قالب گیری پوسته ای
6-2. قالب گیری به روش CO2 (سیلیکات سدیم)
7-2. قالب گیری با چسب سرد
8-2. فرایندهای ماهیچه ای
     1-8-2. فرایند ماهیچه گیری روغنی
     2-8-2. فرایند ماهیچه گیری جعبه گرم (هات باکس)
     3-8-2. فرایند ماهیچه گیری چسب سرد
     4-8-2. فرایند ماهیچه گیری پوسته ای
     5-8-2. فرایند ماهیچه گیری CO2 (سیلیکات سدیم)

 

فصل سوم: کوره های ذوب چدن نشکن

1-3. مقدمه
2-3. کوره کوپل
3-3. کوره القایی
4-3. کوره بوته ای
5-3. کوره دوار

 

فصل چهارم: محاسبه شارژ برای ریخته گری چدن نشکن

1-4. مقدمه