دات نت نیوک
X
GO

کتاب مبانی جوشکاری

کتاب مبانی جوشکاری تالیف جناب آقای مهندس محمد ناصر کتابی منتشر شده و در دسترس فعالان صنعت جوشکاری و علاقه مندان به این زمینه کاربردی قرار دارد. این کتاب در خصوص فرایندهای جوشکاری تیگ (GTAW یا TIG)، جوشکاری میگ / مگ (GMAW یا MIG / MAG)، جوشکاری برق (SMAW یای MMA) و جوشکاری چدن – سرب صحبت شده است. چاپ اول این کتاب در سه هزار نسخه توسط موسسه انتشارات کوهسار در سال 1381 به چاپ رسیده است.

 

پیشگفتار

پیشرفت تکنولوژی لحظه ای توقف ندارد چرا که نیاز بشر به صنایع مادر برای زندگی بهتر و آسان تر پایانی ندارد. اینجانب با پشتوانه 30 سال تلاش در امر آموزش مداوم در صنعت جوش و انتشار کتاب اول خود (کتاب اصول جوشکاری و استاندارد لوله کشی گاز) بر آن شدم تا کتاب دوم خود را در رابطه با فرایندهای جوشکاری جدید که واقعا لحظه ای نمی توان از پیشرفت آن غافل شد، منتشر نمایم.

جوانان فنی جهت پیشبرد صنایع سبک و سنگین و دانش آموزان شاخه کار و دانش امروزه به کتب روان و ساده و نه کتب ترجمه شده نیاز بیشتری نسبت به گذشته دارند. بنابراین امیدوارم که توانسته باشم بخش کوچکی از نیاز امروز صنعت در حال توسعه کشور عزیزمان را برآورده باشم. بنده در این مجموعه سعی کرده ام بیشتر به صنعت جدید جوشکاری در رابطه با انواع فرایندهای جوشکاری مانند جوشکاری آرگون و CO2 (تیگ و میگ) و جوش گاز و جوش چدن و سرب بپردازم و مطالب را ساده و روان بیان نمایم و امید است در رسیدن به این هدف نتیجه مطلوب حاصل شده باشد.

در این مجموعه نیز تعداد برگزیده ای از سوالات جوشکاری تیگ، میگ و جوشکاری برق و نیز مجموعه ای لغات و اصطلاحات جوشکاری همراه با معادل انگلیسی آنها آورده شده است.

 

مقدمه

در کتابی که تهیه و تالیف شده و در اختیار شما خواننده گرامی قرار گرفته است، سعی شده تا ترتیب مطالب مطابق با استانداردهای آموزشی باشد. مطالب مذکور ساده و روان و در عین حال علمی، همراه با جداول مربوطه و جهت استفاده تمام علاقمندان به علم و صنعت جوشکاری بیان شده است.

ترتیب فصول این کتاب در شرح و مقدمه ذیل آمده است:

فصل یک

در فصل یک این کتاب ایمنی، حفاظت و بهداشت کار که یکی از ابتدایی ترین و در عین حال مهمترین نکات در آغاز یک کار صنعتی است، آورده شده است. که شامل نکات ایمنی مربوط به شخص، جمع و ابزار مورد نیاز است.

فصل دو

در فصل دوم این کتاب سعی شده است که در ابتدای کار خواننده مطالبی کوتاه و مختصر اما مفید در رابطه با مواد، متالورژی و آلیاژها را فراگیرد تا در فصول دیگر با اصطلاحات متالورژیکی ناآشنا نباشد.

فصل سه

در فصل سه این کتاب نیز دو مورد الکترودها که یکی از اساسی ترین مواد جوشکاری هستند، مطالبی بیان شده است که شامل تعریف و شناسایی الکترودها در انواع مختلف می باشد.

فصل چهار

در این فصل نیز مطالبی مفید در مورد انواع فرایندهای جوشکاری آورده شده است. تا خواننده عزیز با گستردگی و پیشرفت های تکنولوژی جوشکاری آشنا شود و دید وسیع تری نسبت به علم جوشکاری داشته باشد.

فصل پنج

فصل پنجم این کتاب در مورد جوشکاری تیگ و میگ که امروزه یکی از بهترین و کاربردی ترین پروسه های جوشکاری می باشد، مطالب مفصلی ذکر شده است که به عنوان پیش نیاز این فصل خواننده با جوشکاری قوس الکتریکی با الکترودهای پوشش دار و جوشکاری گاز (اکسی استیلن) آشنا می شود. قابل ذکر است که مطالب این فصل بخش اصلی کتاب را تشکیل می دهد.