دات نت نیوک
X
GO

کتاب شناخت عناصر

کتاب شناخت عناصر تالیف جناب آقای دکتر ایوب حلوایی و ویراستاری علمی جناب آقای دکتر حسین عبدی زاده و سرکار خانم دکتر فرشته رشچی منتشر شده و در دسترس مهندسان متالورژی و علاقمندان به این زمینه قرار دارد. چاپ اول این کتاب در پانصد نسخه و توسط انتشارات سازمان جهاد دانشگاهی تهران در سال 1396 به چاپ رسیده است.

 

سخن ناشر

ایران امروز در اشتیاق توسعه و استقلال، گام های محکم و استواری بر می دارد. همه روزه در گوشه و کنار میهن ما جوانه های خودکفایی علمی و فنی نمایان می شوند و با عنایت و یاری خداوند متعال و در سایه تلاش و کوشش جامعه علمی و دانشگاهی حرکت به سوی مرزهای دانش شتاب بیشتری به خود می گیرد. خدا را شکر می گوییم که این فرصت را به ما ارزانی کرد تا گام هایی هرچند کوچک در راه رشد و نشر دستاوردهای علمی و فرهنگی کشور برداریم، باشد تا با یاری خداوند منان و در پرتو همت اندیشمندان، نویسندگان، مترجمان و متخصصان مومن و متعهد بتوانیم در اعتلای علمی کشور عزیزمان ایران سهمی داشته باشیم.

انتشارات سازمان جهاد دانشگاهی تهران در راستای وظایف خویش و به منظور رسیدن به اهداف علمی – فرهنگی نظام جمهوری اسلامی ایران اقدام به انتشار آثار ارزشمند و مورد نیاز علمی و دانشگاهی می کند. در این راه از تمامی اساتید، پژوهشگران، صاحبان قلم و اندیشه دعوت به مشارکت و همکاری می شود.

 

پیش گفتار مولف

شناخت عناصر تشکیل دهنده جهان مادی حتی در میان دانشجویان رشته های مختلف علمی حداکثر در حد 40 عنصر صنعتی است و اکثر دانشجویان حتی با نام بقیه آنها آشنایی ندارند. گستره این شناخت در افراد جامعه نیز محدود به چند عنصر پرمصرف و قدیمی می شود. از این رو مولف بر ان شد تا در کتابی جامع به معرفی و شناخت عناصر 105 گانه جهان هستی بپردازد.

در فصل اول این کتاب اسامی عناصر در زبان ها فارسی (عربی)، انگلیسی (لاتین) فرانسوی و آلمانی و نیز علامت اختصای بین المللی آنها آورده شده است.فصل دوم به تاریخچه کشف و وجه تسمیه (دلیل نام نهادن) عناصر پرداخته و ارزیابی اکتشاف عناصر را به دوره های مختلف تاریخ بررسی می کند. فصل سوم به مهمترین مشخصات اتمی عناصر و فصل چهارم به مهمترین مشخصات فیزیکی عناصر اشاره کرده است. فصل پنجم کتاب منابع و کانی های عناصر مختلف را مطرح کرده است و به بررسی فراوانی عناصر در قشر خاکی خارجی زمین، در آب دریاهای آزاد و در هوای کره زمین پرداخته است و بلاخره در فصل ششم به موارد مصرف مهم عناصر شیمیایی اشاره شده است. لازم به توضیح است که اعداد ذکر شده در جداول این کتاب، پرتکرارترین و دقیق ترین اعداد ذکر شده در منابع مختلف بوده و بطور کامل قابل اعتماد هستند.

امید است که این مجموعه برای تمامی افراد جامعه به ویزه دانش آموزان، دانشجویان و معلمان و استادان رشته های مختلف مفید باشد.

 

فهرست مطالب

فصل اول: اسامی و علائم اختصاری عناصر

1-1. نام گذاری عناصر
2-1. علامت اختصاری عناصر

 

فصل دوم: تاریخچه کشف و وجه تسمیه عناصر

1-2. تاریخچه کشف و وجه تسمیه عناصر
2-2. ارزیابی اکتشاف عناصر

 

فصل سوم: مشخصات اتمی عناصر

1-3. عدد اتمی، آرایش الکترونی، درجه الکترونگاتیویته و ظرفیت های شیمیایی
     1-1-3. عدد اتمی
     2-1-3. آرایش الکترونی
     3-1-3. الکترونگاتیویته
     4-1-3. ظرفیت شیمیایی
2-3. وزن اتمی، شعاع اتمی، ساختمان بلوری و پتانسیل استاندارد
     1-2-3. وزن اتمی
     2-2-3. شعاع اتمی
     3-2-3. ساختمان (شبکه) بلوری
     4-2-3. پتانسیل استاندارد

 

فصل چهارم: مشخصات فیزیکی عناصر

1-4. چگالی، نقطه جوش، نقطه ذوب و مشخصات ظاهری
2-4. گرمای ویژه، ضریب انبساط خطی، هدایت حرارتی و مقاومت الکتریکی
     1-2-4. گرمای ویژه
     2-2-4. ضریب انبساط خطی
     3-2-4. هدایت حرارتی
     4-2-4. مقاومت الکتریکی

 

فصل پنجم: منابع عناصر

1-5. فراوانی عناصر
     1-1-5. فراوانی عناصر در قشر خاکی خارجی زمین
     2-1-5. فراوانی عناصر در آب دریاهای آزاد
     3-1-5. فراوانی عناصر در هوای کره زمین
2-5. کانی های عناصر

فصل ششم: موارد مصرف عناصر

منابع

 

امید است که با استقبال و حمایت فراگیران و شاغلان محترم این رشته از کتب و مقالات جوشکاری و بازرسی منتشر شده، زمینه و انگیزه فعالیت هر چه بیشتر مولفان و مترجمان محترم فراهم آمده تا بیش از پیش شاهد تالیف و ترجمه کتب و مجموعه مقالات مطرح در زمینه های گوناگون علم مهندسی جوشکاری به زبان پارسی باشیم.

 

« با حمایت از حقوق پدیدآورندگان آثار، به توسعه نشر علوم و فنون پارسی یاری رسانیم. »