دات نت نیوک
X
GO

کتاب راهنمای سریع جوشکاری و بازرسی جوش

کتاب راهنمای سریع جوشکاری و بازرسی جوش تالیف Steven E. Hughes و ترجمه جناب آقای مهندس هادی رشید حسین پور منتشر شده و در دسترس مهندسان فعال در حوزه جوشکاری و بازرسی جوش قرار دارد. این کتاب در یکهزار نسخه و توسط نشر طراح، در سال 1391 به چاپ رسیده است.

 

مقدمه مولف

هئف از تالیف این کتاب گردآوری مجموعه ای آسان و قابل درک جهت راهنمایی سریع در زیمنه بازرسی جوش می باشد. اگرچه تا کنون کتاب های زیادی در زمینه انواع موضوعات جوشکاری با جزئیات کامل نوشته شده اند، اما یافتن کتابی جامع در باره الزامات بازرسی جوش قدری مشکل است. در این کتاب سعی شده به جزئیات مطالب پرداخته نشود. چرا که خواننده در مورد هر مطلبی که به جزئیات بیشتری نیاز داشته باشد، می تواند از مراجع کمک بگیرد. بنابراین در این کتاب به مطالب پایه پرداخته شده و با توجه به اینکه در صنایع مختلف، موضوعات متفاوتی از جوشکاری مطرح است، خواننده خود می تواند تصمیم بگیرد که در چه زمینه ای نیاز به مطالعه اضافی دارد. در هر حال نقش بازرس جوش اطمینان یافتن از این موضوع است که انجام و تست جوش دارای هیچ نوع مغایرتی با کد یا استاندارد الزام یافته نبوده و تمامی الزامات کد درباره معیارهای پذیرش عیب ها رعایت شده اند.

بازرسانی که در پی کسب گواهی بازرسی جوش از سازمان های مربوطه مانند CSWIP یا PCN می باشند، می توانند در آغاز از این کتاب جهت آشنایی با بازرسی جوش استفاده کنند. همچنین افرادی که با جوشکاری سروکار نداشته اند، می توانند از این کتاب به عنوان مقدمه ای برای ورود به دنیای جوشکاری استفاده نمایند. برخی از افراد چنین تصویر می کنند که بازرس جوش می بایست تجربیات قبلی زیادی در زمینه جوشکاری داشته باشد، اما این نگرش صحیح نبوده و جوشکاری و بازرسی جوش دو مبحث متفاوت هستند.

جوشکاری، فعالیتی فنی و متکی به مهارت دست است که به چالاکی و ارتباط مناسب دست با چشم جوشکار بستگی دارد، در حالی که بازرس جوش به مهارت های فنی و عملی چندانی نیاز نداشته و لازم است که نظارت دقیق بر انجام فرایند، اندازه گیری دقیق و تفسیر صحیح از الزامات کدها و استانداردها داشته باشد و از عدم مغایرت جوش ها با الزامات کد مورد نظر اطمینان یابد. یک بازرس خوب هیچگان به دنبال میان برها جهت اتمام سریع کار خود نبوده و تلاس می کند تا از انجام صحیح فرایندها مطمئن شود.

 

مقدمه مترجم

جوشکاری علمی بسیار گسترده و با شاخه های متعدد می باشد. داشتن اطلاعات جامع در خصوص تمامی زمینه های جوشکاری نیازمند مطالعه کتب و مقالات بسیاری بوده که در عمل برای صنعت گران مقدور نمی باشد. اغلب مسائل و مشکلات جوشکاری جزء مسائل پایه ای جوشکاری بوده که یافتن راه حل برای آنها در میان بی شمار کتاب جوشکاری قدری مشکل به نظر می رسد. در حال حاضر در صنعت جوشکاری ایران الزامات و استانداردهای جوشکاری چندان رعایت نمی شوند که این امر سبب کاهش عمر سازه ها و خسارات ناخواسته ای می شود.

در این کتاب ضمن بیان مطالب اساسی جوشکاری سعی شده تا یک دید کلی در خواننده نسبت به اصطلاحات، نقشه ها، جوش ذوبی، انواع فرایندهای جوشکاری، استانداردها و ایمنی و سلامت جوشکار و ... ایجاد شود. امید است که ترجمه این کتاب بتواند