دات نت نیوک
X
GO

کتاب راهنمای جوش و اتصالات جوشی در ساختمان های فولادی

کتاب راهنمای جوش و اتصالات جوشی در ساختمان های فولادی تالیف جناب آقای مهندس شاپور طاحونی منتشر شده و در دسترس فعالان صنعت ساختمان و سازه های فولادی قرار دارد. چاپ دوم این کتاب در پنج هزار نسخه توسط موسسه نشر توسعه ایران در سال 1386 به چاپ رسیده است.

 

پیشگفتار

سازه فولادی مجموعه ای از اعضای بابر، ساخته شده از ورق و یا نیمرخ های فولادی می باشد که به کمک اتصالات به یکدیگر متصل شده و اسکلت ساختمان را به وجود می آورند.

نیمرخ های فولادی تولیدات کارخانه ای هستند که با توجه به روش های تکامل یافته برای تولید آنها، اغلب رفتاری در حد انتظار از خود نشان می دهند.

موضوعی که همیشه بحث برانگیر بوده و موجب نگرانی طراحان و سازندگان سازه های فولادی است، چگونگی رفتار اتصالاتی است که (الف) برای ساخت اعضای مرکب از نیمرخ و ورق و (ب) برای یکپارچه نمودن اعضاء (شامل تیر، ستون و مهاربندها) در محل گره ها، مورد استفاده قرار می گیرند.

وسایل اتصالی که برای ساخت اعضاء و اتصال آنها به یکدیگر به کار می رود، شامل پیچ؛ پرچ و جوش است. در این میان استفاده از جوش در ساختمان سازی متعارف در ایران بسیار رایج است. در سطح جهانی، قدمت استفاده از جوش در ساخت اسکلت فولادی شاید به 100 سال برشد. در کشور ما نیز شاید بتوان قدمتی 50 ساله برای استفاده از جوشکاری در ساختمان تصور نمود. طی این سالیان طولانی، بطور حتم پیشرفت های قابل توجهی در شناخت جوش و توسعه فناوری مربوطه صورت گرفته است. اما هنوز بدگمانی هایی هم در خصوص رفتار اتصالات جوشی در ذهن مهندسین وجود دارد. صدمات به وجود آمده در اتصالات جوشی ساختمان های بلندمرتبه تحت اثر زلزله، عاملی برای افزایش این بدگمانی ها است.

با وجود تمام این معضلات، هنوز نمی توان جانشینی برای اتصالات جوشی متصور بود. عقیده اهل فن بر این است که اگر استاندارهای مربوطه در طراحی و اجرای اتصالات جوشی به کار گرفته شود، با عنایتبه خواص متالورژیکی و مکانیکی ناحیه جوش شده، نباید اشکال خاصی در رفتار اتصال جوشی به وجود آید. گواه خوب این ادعا استفاده موفق از جوش در صنایع کشتی سازی، اتومبیل سازی، ظروف تحت فشار، خطوط انتقال گاز و صنایع نظیر آن می باشد که در آنها اتصالات جوشی بطور موفقیت امیزی ایفای نقش نموده اند. با توجه به این موضوع می توان نتیجه گیری نمود که عامل اساسی بروز مشکلات در جوشکاری های ساختمانی، عدم رعایت اصول اساسی در حین اجراست. متاسفانه این معضل در ساختمان سازی کشور ما بسیار حاد تر است. با وجود سابقه طولانی در استفاده از جوشکاری در صنعت ساختمان ایران و وجود کارخانه هی تولید کننده تجهیزات و لوازم جوشکاری از قبیل دستگاه های جوش، الکترود و غیره، از لحاظ سطح آموزش کارکنان جوشکاری و به کارگیری آیین نامه های تعیین صلاحیت جوشکاران و تایید کیفیت درزهای جوش، بسیار فقیر هستیم.

اگر از تعدادی پروژه های عمرانی خاص صرف نظر نماییم، اغلب پرسنل جوشکاری شاغل در بخش س