دات نت نیوک
X
GO

کتاب خوردگی، راه حل های علمی پیشگیری و حفاظت

کتاب خوردگی، راه حل های علمی پیشگیری و حفاظت تالیف وی. اس. ساستری، ادوارد غالی و می مون ال بوج داينی و ترجمه جناب آقای مهندس محمدرضا نفری منتشر شده و در دسترس مهندسان، متخصصان و سایر فعالان و علاقمندان صنعت خوردگی قرار دارد. چاپ اول این مجموعه دوجلدی در دوهزار نسخه و توسط انجمن خوردگی ایران (ICA) در سال 1393 به چاپ رسیده است.

 

پيشگفتار مترجم

حدود يك دهه قبل كتاب سه جلدي "اصول و كاربرد بازدارنده‌هاي خوردگي" اثر وی. اِس. ساستري را ترجمه و منتشر نمودم كه به حق يكی از بهترين كتاب های منتشره در زمينه "بازدارنده‌های خوردگی"  به زبان فارسی است كه همچنان مخاطبان خود را دارد. اخيرا به نسخه اصلی كتاب حاضر اثر وی. اس. ساستری از استادان و مشاوران بلامنازع خوردگی، ادوارد غالی از استادان مطرح خوردگی در اداره مهندسی متالورژی، دانشگاه لاوال، كِبِك، كانادا و می مون اِل بوج داينی در آزمايشگاه فناوری مواد EANMF، اوتاوای كانادا كه به طور مشترك تأليف و منتشر گرديده، برخورد نمودم و ضمن مطالعه، مطالب آن را بسيار مفيد يافتم. اینجانب كه نزديك به چهار دهه در صنايع نفت، گاز و پتروشيمی در زمينه آب، فاضلاب و خوردگی كسب تجربه نمودم با عنايت به بروز خوردگی های شديد در صنعت، تحت تاثیر غنای بسيار بالای علمی / تجربی اين كتاب قرار گرفتم و تصميم به ترجمه كامل آن گرفتم تا علاوه بر 27 جلد كتاب های فنی / كاربردی كه قبلا منتشر نمودم خدمت ديگری را در زمينه نشر علم خوردگی در راستای مديريت دانش ارائه دهم تا هم مخاطبان دانشگاهی و هم كارشناسان شاغل در صنعت از آن بهره‌مند گردند.

اهمـيت محتوای كتاب حاضر بسيار بالاست و در بخش اول كتاب به مطالب كلی و نظری علم خوردگی می پردازد و اطلاعات بسيار مفيدی را در زمينه آزمون‌های خوردگی، آشكارسازی، پايش و تجزيه و تحليل نقص های فنی، مقررات، مشخصات و ايمنی، فلزات، آلياژهای فلزی فولادها و پلاستيك‌ها، اقتصاد خوردگی و مديريت خوردگی را ارائه می دهد. در بخش دوم ابتدا شكل های خوردگی را به تفصيل مورد بحث قرار می دهد و در نهايت راه حل های عملی واپايش خوردگي را در قالب "مطالعات موردی" مورد تجزيه و تحليل قرار می دهد كه برای خوانندگان آن به ويژه كارشناسان صنعت بسيار مثمرثمر خواهد بود.

اين كتاب با توجه بر اشرافی كه مولفان آن بر علم خوردگی داشته اند، دارای آن چنان غنایی در زمينه خوردگی است كه مطالب آن هم برای دانشجويان رشته های شيمی، مهندسی شيمی، مهندسی پليمر، مهندسی مواد، متالورژی، آب و فاضلاب و ساير رشته‌ های مهندسی مفيد است و هم راه‌ حل های عملی آن اطلاعات ارزشمندی را به كارشناسان صنعت در امر خوردگی ارائه می دهد، زيرا با تشريح و وقايع اتفاقيه ناشی از خوردگی در صنايع مختلف در چارچوب مطالعات موردی، با بهره گ