دات نت نیوک
X
GO

کتاب جوشکاری فولادها بدون ترک هیدروژنی

کتاب جوشکاری فولادها بدون ترک هیدروژنی ترجمه و تالیف جناب آقای مهندس مجید نیک صفت منتشر شده و در دسترس مهندسان، متخصصان و صنعتگران فعال در عرصه مهندسی جوشکاری و مهندسی بازرسی و آزمون غیرمخرب (NDT) قرار دارد. چاپ اول این کتاب در دو هزار نسخه و توسط انتشارات آزاده در سال 1389 به چاپ رسیده است.

 

پیشگفتار

تشکیل ترک های هیدروژنی یکی از رایج ترین مشکلات در جوشکاری سازه های فولادی به شمار می رود. متغییرهای اصلی موثر بر بروز ترک در اتصالات جوشی سال ها است که تعریف و شناسایی شده اند و در طراحی روش های جوشکاری جهت جلوگیری از ترک اقدامات احتیاطی مناسب نیز انجام شده است. اگر چه به تازگی کتاب های زیادی در زمینه جوشکاری و متالورژی در کشور به چاپ رسیده است، اما لزوم دستیابی به کتابی جامع و کامل در زمینه روش های جلوگیری از ترک های هیدروژنی بطور کامل احساس می شد. از آنجایی که ترک هیدروژنی یکی از مهمترین عیوب در جوشکاری فولادهای فریتی است و مهمترین مسئله تکنولوژیکی به حساب می آید و تاکنون هیچ منبع فارسی در این زمینه به چاپ نرسیده است، بنابراین تصمیم به چاپ کتاب جوشکاری فولادها بدون ترک هیدروژنی گرفته شد.

پیکره اصلی این کتاب بر اساس کتاب جوشکاری فولادها بدون ترک هیدروژنی نوشته آقایان بیلی، کو، گوچ، هارت، جنکینز و پارگتر می باشد. اما از آنجایی که این کتاب مختص مهندسان جوش و یا افرادی که بطور مستقیم با جوش ارتباط دارند، می باشد، جهت استفاده عمومی تر و بهره برداری سایر کارشناسان و مهندسان، در کتاب حاضر توضیحات بیشتری جهت درک بهتر مطالب به بخش ها و قسمت های اصلی اضافه شده است. بنابراین نمی توان این کتاب را ترجمه صرف کتاب اصلی دانست.

در حال حاضر تغییرات زیادی در ساختار فولاد و روش های تولید آن صورت گرفته است که هدف اصلی بسیاری از این روش ها کسب قابلیت بهتر جوشکاری به خصوص جلوگیری از ترک های هیدروژنی بوده است. در نتیجه موادی که امروزه تولید و جوشکاری می شوند دارای ساختار متفاوتی نسبت به تولیدات قبلی می باشند، که در کتاب حاضر پیرامون این تغییرات، روش های جوشکاری متناسب با خواص این فولادها بیان شده است که شامل اصلاح نمودارهای جوشکاری مربوط به فولادهایی هستند که دارای کربن معادل زیر 0.4 درصد جهت پرهیز از ترک هیدروژنی در فلز جوش های Mn - C می باشند.

 در برگردان مفاهیم و واژه ها از انگلیسی به فارسی از فرهنگ جوشکاری تالیف آقایان پرویز فرهنگ، دکتر امیرحسین کوکبی و مهندس عبدالوهاب ادب آوازه استفاده گردیده است. از آنجایی که هیچ اثر و اندیشه علمی عاری از اشکال و نقص نیست، از خوانندگان محترم درخواست می گردد تا نقائص و اشکالات موجود در کتاب را از طریق ناشر به اینجانب منتقل نمایند تا در چاپ های بعدی در نظر گرفته شوند.

در اینجا لازم می دانم از زحمات و دقت نظر ویراستار جناب آقای علی نیک صفت و آقای رضا نیک که در ترجمه کتاب به اینجانب کمک کردند، کمال قدردانی به عمل آورم. همچنین از زحمات بی دریغ خانم بهارک جوادی و خانم سمیه محمدنژاد برای دقت در تایپ و تهیه نمودارها و عکس ها تشکر و قدردانی می نمایم. در انتها نی