دات نت نیوک
X
GO

کتاب جوشکاری و برشکاری در زیر آب

کتاب جوشکاری و برشکاری در زیر آب با ترجمه آقای مهندس محمد حسن علی بابایی، توسط شرکت صنعتی دریایی ایران (صدرا) تهیه و تدوین و توسط انجمن خدمات فرهنگی ایرانیان خارج از کشور در سه هزار نسخه منتشر شده و در دسترس دانشجویان، مهندسان و سایر علاقمندان جوشکاری زیر آب (Underwater Welding) و برشکاری زیر آب (Underwater Cutting) قرار دارد.

 

مقدمه مولف

کتاب حاضر منتخبی از مقالات منتشر شده از طرف موسسه تحقیقات زیردریایی کشور آلمان فدرال می باشد. این مقالات اغلب در اوائل دهه هشتاد یعنی حدود سال های 1980 – 1984 میلادی منتشر شده اند.

تکنولوژی زیردریا در زمره فناوری های مدرن عصر ما است و با وجود آنکه حدود بیست سال از رشد و توسعه این تکنولوژی می گذرد، هنوز هم در انحصار برخی از شرکت های بزرگ چند ملیتی است و تنها کشورهای محدودی در سطح جهان به این فناوری دسترسی و تسلط کامل دارند. از سوی دیگر ضرورت کشف و بهره برداری از منابع نفت و گاز زیردریایی با عنایت به اهمیت عظیم اقتصادی این منابع برای هر کشوری، مسئله ای بسیار مهم است که از چندین سال گذشته در جهان مورد توجه قرار گرفته است.

هنگامی که به این نکته توجه نماییم که منابع عظیم انرژی زیردریا اغلب به صورت مشترک بین دو یا چند کشور می باشند، زیرا که اغلب در آب های مشترک قرار دارند، بر اهمیت این موضوع بیشتر واقف خواهیم شد. چرا که اگر یکی از این چند کشور در صدد استخراج برنیاید، کشورهای دیگر به سرعت منابع را مورد بهره برداری قرار داده و پس از مدتی ارزش اقتصادی بهره برداری از آن منابع و سرمایه گذاری روی ان زیر سوال قرار خواهد گرفت. لذا از این لحاظ کشورهایی که دارای منابع زیرزمینی مشترک با سایرین هستند، می بایست هر چه زودتر به فکر توسعه تکنولوژی خود در این زمینه باشند تا پیش از آنکه ذخایر مشترک آنها دچار نقصان گردد، بتوانند با بهراه برداری از آن اقتصاد ملی خود را بهتر شکوفا سازند.

فناوری های مربوط به جوشکاری زیرآب و برشکاری زیرآب ضمن اینکه در ارتباط با بخش های زیرآب کشتی ها، اسکله ها و پایه های سازه های دریایی لازم می باشد، بطور اخص در زمینه نصب سکوهای حفاری نفت، سکوهای استخراج، خطوط لوله در زیرآب و نیز تعمیر آنها بطور وسیع مورد استفاده قرار می گیرند. مقالات به نحوی انتخاب شده اند که برای خوانندگانی که اطلاعات کلی از جوشکاری دارند، روش ها متفاوت جوشکاری زیرآب و برشکاری زیرآب را روشن نمایند و ضمن ارائه اطلاعات جامع و تئوریک در این زمینه، بسیاری از پارامترهایی که در عمل می بایست رعایت و اجرا گردند را معرفی نماید.

در مورد دو نوع جوشکاری زیرآب که تفاوت اساسی با یکدیگر دارند، یعنی جوشکاری مرطوب (Wet Welding) و جوشکاری خشک (Dry Welding) بطور جداگانه بحث شده است. انواع روش های جوشکاری خشک نیز مورد بررسی قرار گرفته و روش جوشکاری با فشار یک اتمسفر که از مدرن ترین تکنیک های جوشکاری زیرآب می باشد، در فصلی جداگانه بیان شده است. در هر یک از این روش ها عمق مجاز و مطلوب، نوع الکترودی که می بایست مورد استفاده قرار گیر، پروسه مورد استفاده و الزامات کیفیت جوش حاصل شده در نمونه های عملی تبیین شده است.

در هر یک از فصول کتاب نمودارها، جداول و تصاویر لازم به منظور روشن تر نمودن مطالب ارائه شده که بسیاری از آنها می تواند راهنما و دستورالعمل در کاربرد عملی این تکنیک ها باشد. همچنین به منظور آنکه خواننده دیدی کلی در مورد پروسه های متفاوت جوشکاری داشته باشد، چهار دیاگرام اضافی برای معرفی جوشکاری دستی قوس الکتریکی (MMA)، جوشکاری تحت حفاظت گاز (MIG / MAG)، جوشکاری تنگستن تحت حفاظت گاز بی اثر (TIG) و جوشکاری تنگستن با قوس پلاسما (TP) ارائه شده است.

برشکاری نیز در فصلی مستقل مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. در ترجمه سعی شده که منظور نویسنده اصلی به همان صورت که بوده بیان شود. امید است که انتشار این کتاب به زبان فارسی گامی در جهت دستیابی بیشتر و بهتر به تکنولوژی های جوشکاری زیرآب و برشکاری زیرآب برای پیشگامان صنایع دریایی ایران باشد. در خاتمه از مدیران محترم شرکت صنعتی دریایی ایران (صدرا) به خاط مساعدت ایشان در انتشار این کتاب صمیمانه تشکر و قدردانی می نمایم.

 

فهرست مطالب

مقدمه

فصل اول: جوشکاری مرطوب در زیر آب

1- مقدمه
2- جوشکاری مرطوب در زیر آب
2-1- جوشکاری دستی قوس الکتریکی با الکترود تکی
2-2- جوشکاری MIG / MAG در زیر آب
2-3- روش های خاص جوشکاری مرطوب زیر آب
3- یادآوری پایانی

 

جوشکاری مرطوب سازه های دریایی، موقعیت فعلی و اقدامات انجام شده در جهت افزایش کیفیت جوش

1- مقدمه
2- جوش مرطوب در زیر آب
1-2- برنامه ریزی برای آزمایش های تحقیقاتی
2-2- نتایج
3-2- انتخاب الکترود
3- آزمایش استحکام در مقابل ارتعاشات مداوم (بار سیکلی)
4- اقدامات در جهت تضمین کیفیت
1-4- رعایت کردن قوانین و اصول اساسی و مقررات استاندارد
2-4- کیفیت جوشکار غواص
3-4- در دسترس بودن دستورالعمل اجرایی کار به صورت مرحله ای (Procedure)
4-4- نظارت بر اجرای کار و تحویل گیری به موقع
5-4- تفسیر کارهای انجام شده و شرح تحویل کار
5- خلاصه

 

فصل دوم: جوشکاری خشک در زیر آب

تعریف و تاریخچه
1-2- جوشکاری خشک در اتاق جوشکاری زیر آب
1-1-2- گسترش تکنولوژی و آزمایش های اولیه در دریا
2-1-2- آزمایش ها و تحقیقات اساسی در جهت بهبود جوشکاری با قوس الکتریکی تحت فشار
3-1-2- تحقیق روی جوشکاری MIG / MAG در اتاق فشار
4-1-2- روش های افزایش ظرفیت مذاب سازی جوشکاری
5-1-2- توسعه جوشکاری خشک تحت فشار در دریا
2-2- جوشکاری خشک در یک باکس زیرآب

 

فصل سوم: تکنولوژی جوشکاری هایپربار در آب

مقدمه
تاریخچه
1-3- فناوری حفاری و استخراج نفت و گاز در دریا
2-3- روش های جوشکاری هایپربار در زیر آب
1-2-3- جوشکاری مرطوب و جوشکاری خشک هایپربار با روش حمل تجهیزات توسط غواص به زیر آّب
2-2-3- جوشکاری خشک هایپربار با متد بدون حمل تجهیزات توسط غواص

 

فصل چهرام: جوشکاری در فشار یک اتمسفر در عمق دریا

تعریف و تاریخچه
1-4- توسعه اتاق های عملیاتی با فشار یک اتمسفر برای کار در زیر آب
2-4- جوشکاری زیرآب در اتاق های یک اتمسفری
1-2-4- اتصال رایزرهای سکوی دریایی با خطوط لوله
2-2-4- اتصال خطوط لوله بهم و یا اتصال اجزاء و پایه های سازه های دریایی به یکدیگر
یادآوری پایانی
جدول زمانی کار جهت وصل سه عدد رایزر به خطوط لوله زیرآبی THISTLE – A در عمق 162 متری زیرآب با متد جوشکاری در اتاق با فشار یک اتمسفر

 

فصل پنجم: روش های برش در زیرآب

مقدمه
1-5- برش مرطوب در زیر آب
1-1-5- برش شعله ای (Flame Cutting)
2-5- برش قوس الکتریکی با الکترودهای میله ای توپر
1-2-5- مزایای روش برش قوس الکتریکی با الکترودهای میله ای توپر نسبت به روش برش شعله ای
3-5- برش قوس الکتریکی - اکسیژن با الکترود میله ای توخالی
4-5- برش با قوس پلاسما (Plasma Fusion Cutting)
5-5- برش قوس الکتریکی - جت آب با الکترود رولی
6-5- روش های دیگر برش زیر آب
7-5- برش خشک در زیر آب (Underwater Dry Cutting)

یادآوری پایانی
ضمائم
واژه نامه
فهرست منابع

 

امید است که با استقبال و حمایت فراگیران و شاغلان محترم این رشته از کتب و مقالات جوشکاری و بازرسی منتشر شده، زمینه و انگیزه فعالیت هر چه بیشتر مولفان و مترجمان محترم فراهم آمده تا بیش از پیش شاهد تالیف و ترجمه کتب و مجموعه مقالات مطرح در زمینه های گوناگون علم مهندسی جوشکاری به زبان پارسی باشیم.

 

« با حمایت از حقوق پدیدآورندگان آثار، به توسعه نشر علوم و فنون پارسی یاری رسانیم. »