دات نت نیوک
X
GO

کتاب جداول و مشخصات مواد مهندسی

کتاب جداول و مشخصات مواد مهندسی تالیف ویلیام بولتون و ترجمه جناب آقای مهندس حامد صالحیان، سرکار خانم مهندس ساره مصلح شیرازی و جناب آقای دکتر رضا درخشنده حقیقی منتشر شده و در دسترس مهندسان متالورژی، جوشکاری و سایر فعالان در این زمینه قرار دارد. این کتاب در یکصد نسخه و توسط موسسه نشر طراح در سال 1395 به چاپ رسیده است.

 

پیشگفتار مولف

هدف اصلی این کتاب، ارائه راهنمایی فشرده، در ابعتاد جیبی و با قیمت مناسب به مهندسان و دانشجویان است که طیف گسترده ای از مواد مورد استفاده در مهندسی (فلزات آهنی و غیرآهنی، مواد پلیمری، سرامیک ها و کامپوزیت ها) را در بر می گیرد. برای ویرایش دوم جهت برخورداری از بخش هایی که مواد بر اساس خواص گروه بندی شده باشند، متن گسترش یافته است. این مهم به انتخاب مواد جهت برخورداری از ویژگی های خاص کمک می نماید. کتاب حاضر، به ویژه برای دانشجویان دارای پروژه مناسب می باشد. بدیهی است که هیچ کتابی در این ابعاد یا حتی هر کتاب منفرد، نمی تواند بطور کامل جامع باشد و بنابراین انتخاب مواد، به مواردی که اغلب در مهندسی با آنها مواجه می گردند و جزئیاتی از خواص که ارتباط بیشتر به کاربرد عمومی مواد دارند، محدود شده است. این کتاب جهت جایگزینی مشخصه های دقیق تر ارائه شده توسط گروه های ملی و استانداردهای بین المللی در نظر گرفته نشده است.

به منظور راهنمایی در تفسیر اطلاعات ارائه شده برای خواص مواد، بخش 1، توضیح مختصری از اصطلاحاتی که احتمال مواجهه با آنها وجود دارد، ارائه می نماید. بخش 2، خلاصه ای از روش های مهم آزمون را به دست می دهد و فاکتورهای تبدیل و جداول موجود در پیوست، برای فرم های مختلف واحد ها جهت توصیف خواص به کار می روند. بخش های 3 تا 11، به داده های مربوط به مواد مهم مهندسی (آلیاژهای آهنی، آلومینیم، مس، منیزیم، نیکل و تیتانیم، مواد پلیمری، سرامیکی و کامپوزیتی) اختصاص یافته است. در اغلب موارد، بخش ها به پنج زیربخش شکسته شده اند: بحث پیرامون مواد، جزئیات سیستم های کد گذاری و ترکیبات، اطلاعات عملیات حرارتی، خواص مواد و کاربردهای متداول که در آن قرار داده شده اند. کدها و داده ها برای هر دو استاندارد امریکایی و انگلیسی ارائه گردیده است. جهت کمک در انتخاب، بخش های 12 تا 16، مواد را بر مبنای خواص (الکتریکی، مغناطیسی، مکانیکی، مقاومت به خوردگی سایشی و حرارتی) گروه بندی می نماید. بخش 17 اساس روش های انتخاب را نشان می دهد.

این کتاب بطور کلی در رابطه با خواص است و تنها اشاره ای بسیار خلاصه به علم مواد دارد. برای اطلاعات بیشتر پیرامون علم مواد، لازم است تا خواننده به کتاب های درسی مراجعه نماید. داده های به کار رفته در این کتاب از طیف گسترده ای از منابع به دست آمده است. منابع اصلی عبارتند از:

The publications of the British standards Institute
The Publications of the American society of Metals
Material manufacturers
Trade Associations

هرچند تفسیر ئ ارائه داده ها متعلق به اینجانب می باشد و نباید توسط هیچ سازمان دیگری تلقی گردد. برای دسترسی به جزئیات کامل استانداردها، به خواننده توصیه می شود تا با انتشارات مناسب مربوط به گروه تعیین استانداردها مشاوره نمایند.

 

پیشگفتار مترجمین

در طراحی های مهندسین، پروژه های تحقیقاتی و دانشگاهی، م