دات نت نیوک
X
GO

کتاب تکنولوژی و متالورژی جوشکاری

کتاب تکنولوژی و متالورژی جوشکاری تالیف جناب آقای دکتر حامد ثابت و با حمایت شرکت کاوش جوش منتشر شده و در دسترس مهندسان جوشکاری، متاورژی، مکانیک، سازه و سایر فعالان صنعت جوشکاری قرار دارد. این کتاب در یکهزار نسخه در سال 1394 به چاپ رسیده است.

 

مقدمه چاپ اول

اتصالات یکی از مهمترین فرایندهای ساخت و تولید می باشد، به نحوی که بیش از 90 درصد محصولات فلزی و غیرفلزی با فرایندهای اتصال و بیش از 50 درصد آنها با فرایند اتصال دائمی (جوشکاری) به هم متصل می شوند، جوشکاری یکی از پرکاربردترین فرایندهای اتصال و البته مهمترین انها می باشد. سرعت تولید بالا، عدم محدودیت در ضخامت قطعات، ایجاد اتصالات آب بندی و ... از مهمترین خصوصیات اتصالات جوشکاری شده می باشد. اصولا جوشکاری در ساخت قطعات و سازه های بزرگ و کوچک و حساس و غیرحساس مورد استفاده قرار می گیرد. نمونه هایی از کاربردهای جوشکاری را می توان در صنایع کشتی سازی، خودروسازی، نقت، گاز، پتروشیمی، نیروگاهی و حتی صنایع الکترونیک و الکتروتکنیک مشاهده نمود. به عبارت دیگر می توان به جرات گفت که اکثر صنایع بطور مستقیم و غیرمستقیم با فرایندهای جوشکاری در ارتباط می باشند. کتاب حاضر نیز بر اساس همین اهمیت تهیه گردید و در آن به بررسی تکنولوژی جوشکاری و اصول متالورژی جوشکاری پرداخته شده است. امید است که مطالب کتاب مورد استفاده مهندسان، صنعتگران و دانشجویان رشته های مهندسی قرار گیرد. در انتها از همکاری آقای مهندس نوید میرزامحمد جهت تنظیم کتاب تشکر می نمایم.

 

مقدمه چاپ دوم

خداوند بزرگ را سپاس می گویم که توفیق تجدید نظر در کتاب تکنولوژی و متالورژی جوشکاری را به اینجانب عنایت نمود. امروزه تغییرات و توسعه علمی مباحث مهندسی جوشکاری (متالورژی و تکنولوژی) به نحوی پرشتاب است که نیاز به بازنگری متون و کتب علمی بیش از پیش احساس می شود. بر همین اساس پیرو استقبال بی نظیر دانشجویان، اساتید، مهندسین و صنعتگران از چاپ اول کتاب، نیاز به ویرایش مجدد متن احساس می شد. لذا همزمان با چاپ دوم کتاب ویرایش مذکور انجام گردید و در آن تمام متن با استفاده از منابع متنوع بررسی و تغییراتی در محتوی و مطالب کتاب داده شده است تا ضمن به روزآوری، نیازهای علمی خوانندگان گرامی فراهم گردد. جا دارد از تمامی عزیزانی که با ارائه پیشنهادات و نکات ارزنده در بهبود کیفیت کتاب همکاری نمودند، سپاسگزاری نموده و از حمایت های مدیر عامل محترم شرکت کاوش جوش، جناب آقای مهندس اکبر هادی زاده، جهت چاپ این کتاب تشکر نموده و همچنین از همکاری ارزشمند آقای مهندس نوید میرزامحمد (کارشناس محترم شرکت کاوش جوش) در تنظیم و ویرایش چاپ دوم کتاب تقدیر می نمایم.

 

فهرست مطالب

فصل اول: تاریخچه و تعاریف

1-1. مقدمه
2-1. تاریخچه
3-1. انواع اتصالات
4-1. اتصال به روش جوشکاری
5-1. محاسن و محدودیت های اتصالات جوشکاری
6-1. کاربرد فرایندهای جوشکاری
     1-6-1. اتصال دائم
     2-6-1. تعمیر قطعات ریختگی یا ماشین کاری شده
     3-6-1. بازسازی قطعات فرسوده و مستهلک شده
     4-6-1