دات نت نیوک
X
GO

کتاب تکنولوژی ریخته گری و آلیاژهای ریختگی

کتاب تکنولوژی ریخته گری و آلیاژهای ریختگی تالیف الف. ک. چاکرابارتی و ترجمه جناب آقای دکتر ایوب حلوایی و جناب آقای مهندس سید صادق خیاط اردستانی منتشر شده و در دسترس مهندسان متالورژی و علاقمندان به این زمینه قرار دارد. چاپ اول این کتاب در پانصد نسخه و توسط انتشارات سازمان جهاد دانشگاهی تهران در سال 1394 به چاپ رسیده است.

 

پیش گفتار مترجمان

تعداد انگشت شماری کتاب به زبان فارسی، درباره موضوع اصول و مبانی پایه ریخته گری وجود دارد که اغلب قدیمی بوده و به روز نیستند. ضمنا اصول علمی ریخته گری به خوبی در آنها تشریح نشده است. کتاب تکنولوژی ریخته گری و آلیاژهای ریختگی هر دو اشکال را مرتفع ساخته است.

این کتاب در سال 2005 میلادی، توسط مدرس و محقق نام آشنای هندی یعنی الف. ک. چاکرابارتی نگاشته شده و برای همه دانشجویان رشته کارشناسی مهندسی به خصوص متالورژی و مواد و نیز ساخت و تولید بسیار مناسب است و سرفصل های ان مطابق با سرفصل های مصوب کمیته برنامه ریزی شورای عالی انقلاب فرهنگی برای دو درس ریخته گری یک (مبانی ریخته گری) و ریخته گری دو (تکنولوژی ریخته گری) است. کتاب تکنولوژی ریخته گری و آلیاژهای ریختگی در ضمن برای بازآموزی و ارتقای سطح تخصصی مهندسان متالورژی، مکانیک و صنایع نیز بسیار مفید و مثمر ثمر خواهد بود.

مترجمان به این وسیله از زحمات آقای مهندس جمشید غیاثی نژاد، به خصوص در بازسازی اشکال بعضی از فصول تشکر و قدردانی می کنند. از خوانندگان محترم در سطوح علمی مختلف خواهشمندیم اشکالات و نواقص موجود در متن کتاب را به مترجمان تذکر دهند تا در چاپ های بعدی اصلاح شود.

 

عنوان فصول

1. مقدمه
2. ماسه قالب گیری و چسب ها
3. قالب گیری و ماهیچه سازی
4. سیستم راهگاهی و تغذیه گذاری قطغلا ریختگی
5. قوانین طراحی قطعات ریختگی
6. کوره های ذوب و مواد دیرگداز
7. فرایندهای ریخته گری ویژه
8. ریخته گری چدن
9. ریخته گری فولاد
10. آلیاژهای غیرآهنی ریخته گری
11. عیوب قطعات ریختگی و تشخیص آنها توسط آزمون های غیرمخرب
12. ذخیره انرژی و کنترل محیطی
13. واژه نامه

 

امید است که با استقبال و حمایت فراگیران و شاغلان محترم این رشته از کتب و مقالات جوشکاری و بازرسی منتشر شده، زمینه و انگیزه فعالیت هر چه بیشتر مولفان و مترجمان محترم فراهم آمده تا بیش از پیش شاهد تالیف و ترجمه کتب و مجموعه مقالات مطرح در زمینه های گوناگون علم مهندسی جوشکاری به زبان پارسی باشیم.

 

« با حمایت از حقوق پدیدآورندگان آثار، به توسعه نشر علوم و فنون پارسی یاری رسانیم. »