دات نت نیوک
X
GO

کتاب تکنولوژی جوشکاری | جلد دوم - متالورژی

کتاب تکنولوژی جوشکاری، جلد دوم - متالورژی تالیف جناب آقای دکتر امیرحسین کوکبی، جناب آقای دکتر بهروز بیدختی و جناب آقای دکتر حامد جمشیدی اول منتشر شده و در دسترس مهندسان جوشکاری و سایر علاقه مندان به مبحث متالورژی جوشکاری قرار دارد. این کتاب در یکهزار نسخه توسط موسسه انتشارات علمی دانشگاه صنعتی شریف در سال 1388 به چاپ رسیده است.

 

 

پیشگفتار

جوشکاری علاوه بر اینکه فن و هنر است، جنبه های علمی گسترده ای در مرزهای علوم فیزیک ریاضی، شیمی و مهندسی به ویژه مواد دارد. از جنبه دیگر فن جوشکاری نه تنها در کنار روش های اتصال مواد فلزی و غیرفلزی در صنعت ساخت مطرح است، بلکه کاربردهای فراوان دیگری نظیر عیوب قطعات ریختگی یا فرسوده و نیز ایجاد مواضعی با خواص ویژه دارد. همچنین پروژه های عظیمی در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، سدسازی و غیره در کشور اجرا شده و یا در دست اجراست که جوشکاری بطور مستقیم در آنها نقش دارد و تمایل جوانان این مرز و بوم جهت به دست آوردن دانش فنی و تجارب لازم در جوشکاری بیشتر گردیده است.

نگارنده پس از 30 سال تدریس مباحث جوشکاری در دانشگاه ها و صنایع گوناگون، راهنمایی بیش از 80 پروژه دکترا و کارشناسی ارشد و ده ها پروژه تحقیقاتی در دانشگاه و صنعت و نیز پس از انتشار کتاب های جوشکاری فولادها، راهنمای جوشکاری آلومینیم و چدن و نیز کتاب تک جلدی تکنولوژی جوشکاری در سال های 1362 تا 1364 هجری شمسی و استقبال زیاد به ویژه از کتاب تکنولوژی جوشکاری و تجدید چاپ مکرر آن، لازم دانست تا به بازنویسی سه قسمت این کتاب همت گمارد. بدیهی است که این کار می بایست زودتر از این انجام می شد.

قسمت اول کتاب فوق با عنوان تکنولوژی جوشکاری، جلد اول – فرایندها، چهار سال پیش و با کمک یکی از دانشجویان دکترای اینجانب، در حدود 480 صفحه توسط موسسه انتشارات علمی دانشگاه صنعتی شریف به چاپ رسید.

قسمت دوم این کتاب با عنوان تکنولوژی جوشکاری، جلد دوم – اصول متالورژیکی، هم اکنون و به کمک آقایان بهروز بی دختی و حامد جمشیدی اول، در 412 صفحه توسط موسسه فوق چاپ گردیده است. در این کتاب علاوه بر تکمیل مطالب قبلی، مباحث جدیدی نیز نظیر جوشکاری تیتانیم و آلیاژهای آن، نیکل و آلیاژهای آن، فلزات گرانبها، فلزات دیرگداز، کامپوزیت ها و غیره افزوده شده است. بدیهی است در این جلد از بحث های عمیق بر روی برخی از موضوعات که خوانندگان خاص دارند، به منظور محدود ساختن حجم کتاب اجتناب شده است.

امید است که این توفیق حاصل شود که قسمت سوم نیز در بازنویسی با عنوان تکنولوژی جوشکاری، جلد سوم – طراحی و بازرسی به چاپ برسد.

لازم می دانم که از تمامی سرورانی که در ترغیب اینجانب برای تکمیل این کتاب نقش داشته اند و دانشجویان دکترای عزیز آقایان حامد جمشیدی اول، اسلام رنجبر نوده و مجتبی موحدی که در تدوین برخی مطالب همکاری نموده اند، سپاسگزاری شود. همچنین از آقای بهروز بیدختی که پروژه های کارشناسی ارشد و دکترای خود را با اینجانب به پایان رسانده و در تمامی مراحل گردآوری مطالب جدید، تدوین، ویراستاری و صفحه آرایی زحمات بسیار کشیده اند، تقدیر و تشکر ویژه ای به عمل آید.

در پایان ضمن سپاسگزاری از مسئولین و کارمندان موسسه انتشارات علمی دانشگاه صنعتی شریف به ویژه آقای مهندس روحانی و خانم معصومه نصابی، امید است که این خدمت کوچک مورد قبول درگاه حق تعالی قرار گیرد و دوستان و همکاران، نویسندگان این کتاب را از نکته نظرها و راهنمایی های خود بی نصیب نگذارند.

 

امید است که با استقبال و حمایت فراگیران و شاغلان محترم این رشته از کتب و مقالات جوشکاری و بازرسی منتشر شده، زمینه و انگیزه فعالیت هر چه بیشتر مولفان و مترجمان محترم فراهم آمده تا بیش از پیش شاهد تالیف و ترجمه کتب و مجموعه مقالات مطرح در زمینه های گوناگون علم مهندسی جوشکاری به زبان پارسی باشیم.

 

« با حمایت از حقوق پدیدآورندگان آثار، به توسعه نشر علوم و فنون پارسی یاری رسانیم. »