دات نت نیوک
X
GO

کتاب تکنولوژی جوشکاری | جلد اول - فرایندها

کتاب تکنولوژی جوشکاری، جلد اول - فرایندها تالیف جناب آقای دکتر امیرحسین کوکبی و جناب آقای دکتر مجید محمودی غزنوی منتشر شده و در دسترس مهندسان جوشکاری و سایر علاقه مندان و کاربران فرایندهای جوشکاری قرار دارد. این کتاب در یکهزار نسخه توسط موسسه انتشارات علمی دانشگاه صنعتی شریف در سال 1384 به چاپ رسیده است.

 

 

پیشگفتار

جوشکاری علاوه بر اینکه فن و هنر است، جنبه های علمی گسترده ای در مرزهای علوم فیزیک ریاضی، شیمی و مهندسی به ویژه مواد دارد. از بعد دیگر تکنولوژی جوشکاری نه تنها در کنار روش های اتصال مواد فلزی و غیرفلزی در صنعت ساخت مطرح است، بلکه کاربردهای فراوان دیگری نظیر عیوب قطعات ریختگی یا فرسوده و نیز ایجاد مواضعی با خواص ویژه دارد.

از طرف دیگر پروژه های عظیمی در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، سدسازی و غیره در کشور اجرا شده و یا در دست اجراست که جوشکاری بطور مستقیم در آنها نقش دارد و تمایل جوانان این مرز و بوم جهت به دست آوردن دانش فنی و تجارب لازم در این زمینه بیشتر گردیده است.

نگارنده پس از نگارش کتاب های جوشکاری فولادها، راهنمای جوشکاری آلومینیم و چدن و نیز کتاب تک جلدی تکنولوژی جوشکاری در سال های 1362 تا 1364 هجری شمسی و استقبال زیاد به ویژه از کتاب تکنولوژی جوشکاری و تجدید چاپ مکرر آن، در این بیست سال تدریس مطالب جوشکاری در دانشگاه های مختلف و همچنین به مهندسان صنایع و راهنمایی بیش از 60 پایان نامه دکترا و فوق لیسانی و ده ها پروژه تحقیقاتی در دانشگاه و صنعت، متاسفانه نتوانستم کتاب تکنولوژی جوشکاری را تصحیح، تکمیل و بازنویسی نمایم.

بدیهی است که یکی از وظایف مهم هر فرد آن است که دانسته ها و تجارب به روز خود را در معرض اطلاع و یادگیری همگان قرار دهد. انجام این وظیفه و بستر مناسب نیازها، نگارنده را در چند سال اخیر بر آن داشت تا سعی کند مطالب جامع و کامل تری در زمینه جوشکاری تدوین نماید. متاسفانه وظایف و گرفتاری های مختلف و از طرف دیگر تمایل مولف به اینکه حجم مطالب و انتظارات را حتی المقدور کامل به پایان رساند، موجب شد تا این توفیق حاصل نشود. بلاخره به این نتیجه رسیدم که لازم نیست سه قسمت اصلی موضوع را در یک جلد ارائه کنم و از طرف دیگر برخی از دانشجویان علاقمند و با انگیزه هم بودند که می توانستیم از ایشان کمک بگیریم.

خدارا سپاسگزارم که بلاخره این سعادت حاصل شد تا قسمت اول تکنولوژی جوشکاری را که مربوط به فرایندها است، در این جلد ارائه کنم. امید است که بتوان قسمت های دوم و سوم را که در موضوعات متالورژی و طراحی است، هرکدام به صورت جلد جداگانه ای عرضه نمایم.

در اینجا لازم است از تمامی سرورانی که در ترغیب اینجانب برای تکمیل کتاب تکنولوژی جوشکاری نقش داشته اند و نیز دانشجویان عزیز کارشناسی ارشد و دکترای جوشکاری که در کنار اینجانب بوده اند به ویژه آقای دکتر مجید محمودی غزنوی که پایان نامه های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای خود را با اینجانب به پایان رسانده است، تشکر کنم. ا