دات نت نیوک
X
GO

کتاب بازرسی فنی رنگ و پوشش های محافظ

کتاب بازرسی فنی رنگ و پوشش های محافظ تالیف جناب آقای مهندس محمود بهنام و جناب آقای مهندس شهرام علیرضایی منتشر شده و در دسترس دانشجویان، مهندسان و سایر علاقمندان به این مبحث کاربردی و مهم قرار دارد. این کتاب در سه هزار نسخه و توسط انتشارات سنجش سپاهان، در سال 1389 به چاپ رسیده است.

 

مقدمه مولفان

رنگ آمیزی یکی از متداول ترین فرایندهای پوشش دهی است که در اکثر فرایندهای ساخت و تولید تجهیزات و ماشین آلات و قطعات صنعتی و کاربردهای غیرصنعتی دیده می شود. اهمیت کیفیت رنگ های اعمال شده و حجم زیاد رنگ های مصرفی در صنایع گوناگون به لحاظ اقتصادی لزوم بازرسی فنی رنگ و آشنایی با نکات پیرامون این موضوع را بیش از پیش مشخص می نماید. متاسفانه با گذشت سال های متمادی هنوز هیچ کتاب خاصی پیرامون بازرسی فنی رنگ در کشور تدوین و ارائه نشده است. کتاب حاضر شامل موضوعات و مجموعه دستورالعمل هایی است که بر مبنای استانداردهای SSPC، ISO، ASTM و مطالب منتشر شده توسط شرکت Elcometer تدوین و تالیف شده است.

هدف از تالیف این کتاب لزوم توجه متخصصان و بازرسان فنی رنگ و پوشش های محافظ به استانداردهای مختلف آماده سازی سطوح و فرایندهای رنگ آمیزی و نیز لزوم آشنایی با فرایند بازرسی فنی رنگ است که در حال حاضر بطور وسیعی در صنایع مرتبط با رنگ آمیزی به ویژه صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، صنایع شیمیایی، صنایع نظامی و غیره در حال اجرا و بهره برداری می باشد.

یکی از مشخصه های ویژه این کتاب تلاش در جهت افزایش و ارتقای سطح دانش تخصصی بازرسان فنی فرایندهای آماده سازی سطوح و رنگ آمیزی و نیز دانشجویان و متخصصان فعال در زمینه رنگ و پوشش می باشد که امید است با تالیف این کتاب گامی هر چند اندک در جهت نیل به این هدف برداشته شود.

در ادامه لازم است که از همکاری و مشاوره دوست عزیزمان جناب آقای مهندس سید مهدی ظهرایی به خاطر همکاری در تدوین بخش خوردگی این کتاب، تشکر و قدردانی گردد. همچنین از راهنمایی های جناب آقای مهندس ابراهیم محسنی هماگرانی کارشناس ارشد بازرس فنی شرکت ملی گاز ایران و پشتیبانی همه جانبه شرکت آزمون پرتو غرب به ویژه جناب آقای مهندس حمید محسنی هماگرانی مدیر اجرایی و عبدالرسول محسنی هماگرانی مدیر آموزش این شرکت کمال تشکر و قدردانی می گردد.

در پایان مولفان این مجموعه آمادگی خود را مبنی بر دریافت هرگونه انتقاد و پیشنهاد پیرامون مطالب و موضوعات این کتاب در زمینه بازرسی رنگ و پوشش های محافظ اعلام می دارند.

 

امید است که با استقبال و حمایت فراگیران و شاغلان محترم این رشته از کتب و مقالات جوشکاری و بازرسی منتشر شده، زمینه و انگیزه فعالیت هر چه بیشتر مولفان و مترجمان محترم فراهم آمده تا بیش از پیش شاهد تالیف و ترجمه کتب و مجموعه مقالات مطرح در زمینه های گوناگون علم مهندسی جوشکاری به زبان پارسی باشیم.

 

« با حمایت از حقوق پدیدآورندگان آثار، به توسعه نشر علوم و فنون پارسی یاری رسانیم. »