دات نت نیوک
X
GO

کتاب ایمنی و بهداشت در جوشکاری و فرایندهای مربوطه

کتاب ایمنی و بهداشت در جوشکاری و فرایندهای مربوطه تالیف Jane Blunt و Nigel C. Balchin و ترجمه مهندس سعید زمانزاد قویدل منتشر شده و در دسترس مسئولین کارگاه های جوشکاری، مهندسان جوشکاری، بازرسان جوش، کارکنان ایمنی و بهداشت (HSE)، جوشکاران و سایر فعالان این عرصه قرار دارد. ویرایش پنجم این کتاب در یکهزار و دویست نسخه توسط نشر طراح در سال 1388 به چاپ رسیده است.

 

مقدمه مولف

کتاب حاضر، ویرایش پنجم این اثر بوده و به طور گسترده ای مورد بازنگری قرارگرفته است تا تغییرات ایجاد شده در فناوری و قوانین مدنظر قرار گیرد. تلاش های زیادی جهت ارائه الزامات قانونی انگلستان و ایالات متحده امریکا در این کتاب انجام گرفته است تا آن بتواند در دو سوی اقیانوس اطلس برای کاربران مفید واقع شود.
برخی از محتویات کتاب دوباره سازمان دهی شده و یک مثال کاری در پیوست B برای آشنایی با نحوه اجرای ارزیابی ریسک ارائه گردیده است. این مثال مبنای کاری جهت ارزیابی و کنترل ریسک در انگلستان می باشد.

اثر با توصیف الزامات ایمنی اساسی آغاز می شود. سپس خطرات خاصی که در محیط های جوشکاری یافت می شوند، شامل نویز، تشعشعات، دود، گازها و غیره را بر اساس شرایط هر یک از آنها و راهکارهای مورد قبول جهت اجتناب از آنها توصیف می نماید. بخش مرکزی کتاب بیشتر روی دو تکنولوژی اتصال متمرکز می باشد و خطرات کلیدی مربوطه را مورد بحث قرار می دهد. در نهایت فصلی در مورد جوشکاری و بازرسی در شرایط خطرناک تر ارائه شده است.

اعتقاد بر این است که اطلاعات موجود در این کتاب در زمان چاپ آن صحیح می باشد. با این وجود می بایست تاکید گردد مه مسئولیت تعیین مخاطرات و ریسک های موجود در فضای کار و تضمین رفتار بر اساس قوانین و مقررات محلی حاکم بر کار، برعهده کارکنان است.

این کتاب می توان برای جوشکاران، مدیران آنها و تمامی کارکنان بخش ایمنی و بهداشت که در ممحیط کارشان عملیات مختلف جوشکاری انجام می گیرد، مفید باشد.

 

مقدمه مترجم

اکنون که به لطف پروردگار، کشور عزیزمان در راه صنعتی شدن به سرعتی روزافزون در حرکت است، وجود کتب و منابع مربوط به صنایع، امری بدیهی می باشد. در این میان علم جوشکاری به عنوان رکن اساسی صنعت اتصالات همواره مورد توجه مهندسان و محققان بوده و همیشه تلاش های زیادی در راستای بهبود فناوری ها و فرایندها انجام یافته است. با این وجود، منابع موجود در ارتباط با ایمنی و سلامت کارکنان دست اندر کار در پروژه های جوش، چندان زیاد نیست.

کتاب حاضر ترجمه ای از ویرایش پنجم کتاب Health and Safety in Welding and Allied Processes که در بر دارنده توصیفات کامل و جامع در ارتباط با اصول حفظ ایمنی و سلامتی کارکنان و تجهیزات مختلف جوشکاری و فرایندهای وابسته بوده و توضیحاتی در خصوص قوانین، مقررات و استانداردهای ایمنی جوشکاری و فرایندهای وابسته در مورد کشورهای انگلستان و ایالات متحده امریکا ارائه نموده است. در بخش هایی نیز توصیفاتی اجمالی از روش های مختلف جوشکاری و فرایندهای وابسته ارائه شده که می تواند مورد استفاده قرار گیرد. همچنین در انتهای کتاب پیوست هایی ارائه شده که می تواند مورد بهره برداری صاحبان صنایع و کارکنان محترم قرار گیرد.

اثر حاضر مشابه با تمامی آثار دیگر خالی از خطا نبوده و مترجم از تمامی خوانندگان محترم این اثر تقاضا دارد که خطاهای احتمالی را متذکر شوند. در پایان جا دارد از زحمات طاقت فرسای همسر گرامی ام، جهت خلق این اثر تشکر و قدردانی نمایم.

 

فهرست مطالب

بخش اول: مخاطرات و اصول کنترل آنها

فصل اول: برپایی محیط کار
فصل دوم: کمک های اولیه و گزارش سانحه
فصل سوم: آتش
فصل چهارم: گازهای متراکم و مایع
فصل پنجم: دود، گرد و غبار، بخارات و گازها
فصل ششم: کنترل قرارگیری در معرض دود، گرد و غبار، بخارات و گازها
فصل هفتم: تشعشع
فصل هشتم: نویزها و ارتعاشات
فصل نهم: خطرات مکانیکی

 

بخش دوم: فرایندها

فصل دهم: جوشکاری، برشکاری و پیش گرمایش توسط شعله گاز
فصل یازدهم: جوشکاری و برشکاری با قوس
فصل دوازدهم: فرایندهای شامل قوس پلاسما
فصل سیزدهم: جوشکاری با سرباره الکتریکی
فصل چهاردهم: جوشکاری مقاومتی
فصل پانزدهم: جوشکاری ترمیت
فصل شانزدهم: جوشکاری با پرتوی الکترونی
فصل هفدهم: جوشکاری اصطکاکی
فصل هجدهم: جوشکاری و برشکاری با لیزر
فصل نوزدهم: لحیم کاری و زردجوش

 

امید است که با استقبال و حمایت فراگیران و شاغلان محترم این رشته از کتب و مقالات جوشکاری و بازرسی منتشر شده، زمینه و انگیزه فعالیت هر چه بیشتر مولفان و مترجمان محترم فراهم آمده تا بیش از پیش شاهد تالیف و ترجمه کتب و مجموعه مقالات مطرح در زمینه های گوناگون علم مهندسی جوشکاری به زبان پارسی باشیم.

 

« با حمایت از حقوق پدیدآورندگان آثار، به توسعه نشر علوم و فنون پارسی یاری رسانیم. »