دات نت نیوک
X
GO

کتاب ایمنی و بهداشت در جوشکاری

کتاب ایمنی و بهداشت در جوشکاری تالیف جناب آقای دکتر محمد جواد جعفری (عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی) و جناب آقای مهندس محمدرضا حسن بیگی منتشر شده و در دسترس مهندسان جوشکاری و سایر علاقه مندان به موضوع ایمنی و بهداشت قرار دارد. این کتاب در دوهزار نسخه توسط انتشارات فدک ایساتیس در سال 1386 به چاپ رسیده است.

 

پیشگفتار

قدمت جوشکاری به عمر نسل بشر می رسد. اگر چه استفاده از فلزات در جوشکاری به شکل امروزی در میان رومیان قدیم ثبت شده است، اما تمام مللی که به نحوی از فلزات استفاده می نموده اند، برای اتصال آنها به یکدیگر شکلی از جوشکاری را به کار می برده اند. استفاده از ابزار و وسایل جوشکاری به شکل امروزی از قرن 19 میلادی آغاز و در طی جنگ های بین الملل اول و دوم توسعه یافت و امروزه در اغلب کارخانجات از جوشکاری استفاده می شود.

خطرت شغلی فراوانی جوشکار و اطرافیان وی را تهدید می نماید. لذا رعایت نکات ایمنی و بهداشتی در حین جوشکاری از اهمیت بسیاری برخوردار است. آگاهی جوشکاران و همراهان آنها از نکات ایمنی و بهداشتی و رعایت آنها در کنترل خطرات و پیشگیری از حریق و انفجار بسیار موثر است.

هدف از کتاب حاضر بیان نکات ایمنی و بهداشتی مطرح در انواع فرایندهای جوشکاری و راه های کنترل آن است. به این دلیل سعی شده است تا ضمن استفاده از مراجع معتبر از مطالبی که برخی از سازمان های ناظر بر بهداشت حرفه ای و ایمنی کشورهای پیشرفته نظیر کانادا، که در سال های اخیر به عنوان راهنمای جوشکاری منتشر نموده اند، استفاده شود.

کتاب در چها بخش جداگانه و 9 فصل به شرح ذیل تدوین شده است. بخش اول کتاب که در دو فصل ارائه شده است، انواع فرایندهای جوشکاری را بیان می دارد. در فصل اول انواع جوشکاری قوس الکتریکی و در فصل دوم انواع جوشکاری با اکسی سوخت توضیح داده شده است. خواننده ضمن مطالعه این فصول با روش ها، وسایل، ابزار و ترکیب مواد مورد استفاده در فرایندهای مختلف جوشکاری آشنا خواهد شد.

خطرات مربوط به سلامت شغلی (بهداشت حرفه ای) جوشکاران در بخش دوم کتاب ارائه شده است. مطالب این بخش در سه فصل جداگانه بیان شده است. فصل سوم کتاب به عوامل شیمیایی زیان آور در فرایند جوشکاری و اقدامات کنترلی اختصاص یافته است. عوامل فیزیکی زیان آور در فرایند جوشکاری و اقدامات کنترلی آن در فصل چهارم کتاب ارائه شده اند.

مشکلات ارگونومیکی جوشکاران فصل پنجم کتاب را تشکیل می دهند. مطالعه این بخش خواننده را با تمامی عوامل زیان آوری که جوشکاران با آن مواجه اند و نحوه کنترل این عوامل زیان آور آشنا می سازد. ایمنی در جوشکاری در بخش سوم و بطور جداگانه آمده است. این بخش در دو فصل بیان گردیده است. ایمنی در جوشکاری با گاز در فصل ششم کتاب و ایمنی در جوشکاری قوس الکتریکی در فصل هفتم توضیح داده شده اند.

مطالعه بخش سوم کتاب اطلاعات جامعی در ارتباط با مسائل ایمنی مطرح در فرایند جوشکاری را به خواننده ارائه می دهد. بخش چهارم کتاب نیز که در دو فصل جداگانه ارائه گردیده و به شرح وسایل حفاظت فردی و چک لیست های مورد نیاز در ارزیابی شرایط ایمنی و بهداشت جوشکاری می پردازد. فصل هشتم کتاب به وسایل حفاظت فردی و فصل نهم به بیان چک لیست مربوطه اختصاص یافته است. با مطالعه این بخش از کتاب خواننده با لوازم حفاظت فردی مورد نیاز در فرایندهای مختلف جوشکاری آشنا شده و نحوه ارزیابی و آزمون این وسایل را فرا خواهد گرفت.

چک لیست مطروحه در فصل نهم کتاب خواننده را قادر می سازد تا شرایط محیط کار جوشکاران را از نظر ایمنی و بهداشتی ارزیابی نماید. مطالعه این کتاب را به تمامی جوشکاران، شاغلین واحد های تعمیر و نگهداری کارخانجات، دانشجویان رشته های فنی، ایمنی، بهداشت حرفه ای، مهندسان مکانیک، کارشناسان ایمنی و بهداشت حرفه ای، استادان محترم دانشگاه ها و موسسات آموزش فنی و حرفه ای و سایر علاقمندان توصیه می شود. به امید انکه با ارشادات خود ما را در اصلاح کتاب حاضر در چاپ های بعد یاری فرمایند.

در خاتمه وظیفه خود می دانیم از جناب آقای مجید رضا رزوئی مدیر مسئول انتشارات فدک ایساتیس که زحمت چاپ این کتاب را کشیده و نیز از جناب آقای مهندس علی رمضانخانی که ما را در تدوین بخشی از ایمنی جوشکاری قوس الکتریکی یاری دادند و نیز از آقای مهندس مهران قلعه نویی و آقای مهندس محمد زارعی به خاطر زحمات بی دریغ شان در ویرایش فنی و ادبی، تشکر و سپاسگزاری نماییم.

 

امید است که با استقبال و حمایت فراگیران و شاغلان محترم این رشته از کتب و مقالات جوشکاری و بازرسی منتشر شده، زمینه و انگیزه فعالیت هر چه بیشتر مولفان و مترجمان محترم فراهم آمده تا بیش از پیش شاهد تالیف و ترجمه کتب و مجموعه مقالات مطرح در زمینه های گوناگون علم مهندسی جوشکاری به زبان پارسی باشیم.

 

« با حمایت از حقوق پدیدآورندگان آثار، به توسعه نشر علوم و فنون پارسی یاری رسانیم. »