دات نت نیوک
X
GO

کتاب انحلال گازها در فلزات

کتاب انحلال گازها در فلزات تالیف جناب آقای دکتر حامد ثابت و جناب آقای دکتر مهران تدین سعیدی منتشر شده و در دسترس مهندسان متالورژی، جوشکاری و سایر فعالان و علاقمندان این عرصه قرار دارد. این کتاب در یکهزار و دویست نسخه و توسط انتشارات حق یاوران در سال 1386 به چاپ رسیده است.

 

مقدمه

از دو دهه قبل درک این حقیقت که بسیاری از قطعات صنعتی در حین کار توسط یکی از مکانیزم های سایش، خوردگی و یا خستگی از بین می روند، سبب گسترش شاخه ای در علوم مهندسی تحت عنوان مهندسی سطح گردید. مهندسی سطح یکی از مجموعه های علوم رو به رشد مهندسی می باشد که امکان طراحی و تولید قطعاتی با خواص دوگانه در سطح و عمق را فراهم می سازد. در این بین می توان به فرایندهایی همچون عملیات حرارتی سطحی، کاشت یونی و استفاده از پرتوهای پرانرژی اشاره نمود که همگی بر تغییرات خواص شیمیایی و مکانیکی سطوح قطعات فلزی دلالت دارند.

استفاده از پوشش های نفوذی که براساس نفوذ اتم ها و یون ها می باشد نیز یکی از فرایندهای بهبود کیفیت سطحی به شمار می آیند، طبق یک تعریف کلی نفوذ یکی از فرایندهای فیزیکی - متالورژیکی است که در آن اتم ها به نقطه مجاور خود حرکت می نمایند. در دمای محیط این حرکت کم و آهسته بوده ولی با افزایش دما، سرعت بیشتری می یابد. نفوذ اتم ها و یون ها می تواند از محیط گازی - جامد یا مایع صورت پذیرد. از اهمیت فرایند پوشش های نفوذی می توان به ایجاد ترکیبات بین فلزی آلیاژی همچون تیتانیم و بر با مقاومت به سایش و ضریب اصطکاک پایین در قطعات مورد مصرف در صنایع هوافضا و پزشکی اشاره نمود.

کتابی که در پیش رو دارید، به بررسی فرایندهای نفوذ از محیط گازی به سطح فلزات استوار بوده و در آن ضمن بررسی عوامل موثر بر انحلال گازها در فلزات، به فرایندهای نفوذ در آلیاژها به صورت بین نشینی اشاره می نماید و می تواند مورد استفاده صنعتگران، دانشجویان و محققان رشته های مهندسی مواد، مهندسی مکانیک، فیزیک و شیمی قرار گیرد. در انتها از همکاری تمامی مسئولان واحد و دستاندرکاران اداره انتشارات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج به جهت تدوین و چاپ کتاب قدردانی می گردد.

 

امید است که با استقبال و حمایت فراگیران و شاغلان محترم این رشته از کتب و مقالات جوشکاری و بازرسی منتشر شده، زمینه و انگیزه فعالیت هر چه بیشتر مولفان و مترجمان محترم فراهم آمده تا بیش از پیش شاهد تالیف و ترجمه کتب و مجموعه مقالات مطرح در زمینه های گوناگون علم مهندسی جوشکاری به زبان پارسی باشیم.

 

« با حمایت از حقوق پدیدآورندگان آثار، به توسعه نشر علوم و فنون پارسی یاری رسانیم. »