دات نت نیوک
X
GO

کتاب آموزش جوشکاری قدم به قدم

کتاب آموزش جوشکاری قدم به قدم، جوشکاری برق - گاز، طبق استاندارد درجه دو، تالیف جناب آقای مهندس رحمان هدایت پناه و جناب آقای مهندس محمدرضا براری، کارشناسان سازمان فنی و حرفه ای کشور، منتشر شده و در دسترس فعالان صنعت جوشکاری و علاقه مندان به این زمینه کاربردی قرار دارد. چاپ سوم این کتاب که بر اساس استاندارد سازمان آموزش فنی و حرفه ای با کد بین المللی 23/72-8 و شماره شناسایی آموزش و پرورش 302-101-12-1 تا 3 تدوین شده است، در دو هزار و دویست نسخه توسط موسسه انتشارات صفار – اشراقی در سال 1384 به چاپ رسیده است.

 

 

پیشگفتار

بشر در طی اعصار و قرون متمادی گذشته همواره در پی ایجاد اتصالات برای بهبود وسایل مورد استفاده در زندگی خویش بود و دریافت که جهت برآورده ساختن بسیاری از نیازهای شخصی و کاربری خود، نیاز به اتصال انواع قسمت ها در یک وسیله خاص دارد که البته در ابتدا این اتصالات به کمک وسایل ابتدایی و به صورت های ناقص انجام می شد.

اما رفته رفته با پیشرفت بشر اتصالات نیز تکامل یافت و مترقی شد. البته بیشتر اتصالات از نوع جداشدنی بود ولی کم کم اتصالات جدانشدنی که همان جوش دادن قطعات می باشد، نقش و جایگاه خاصی را در صنعت پیدا کرد. هرچه بشر امروزی از نظر صنعتی و علمی پیشرفته تر می گردد، نیاز و احتیاج او نیز به اتصالات و جوش دادن قطعات افزایش می یابد.

امروزه با عنایت به انواع روش های جوشکاری از قبیل جوش قوسی و جوش با گاز و غیره، بسیاری از مشکلات عمده در زمینه ساخت و چسباندن قطعات مختلف به یکدیگر برآورده شده است. در حال حاضر با دستگاه های جوشکاری مدرن و روش های متنوع به وجود آمده و کارکردن ساده با آنها و اتصال سبک و راحت و محکم آن در بیشتر موارد از جوشکاری استفاده می گردد. همچنین تا حد زیادی اتصال جوش دارای قابلیت اطمینان و کارآیی بالا هستند، زیرا در این روش ها با گرمای زیاد ملکول های فلزی دو قطعه در حال تماس را با هم به نوعی آمیزش و پیوست می دهند که تقریبا به صورت قطعه ای یکپارچه در می آیند.

جوشکاری امروز جزء صنایع مادر محسوب می شود، زیرا که در نصب و راه اندازی اغلب کارخانجات و تاسیسات صنعتی از جوش استفاده می گردد و کسانی که در این امر یعنی جوشکاری فعالیت فنی خود را آغاز نمایند، از امنیت شغلی بالایی در آینده برخوردار خواهند شد و به سادگی می توانند وارد بازار کار گردیده و مهارت فنی و عملی و نیز تجربه لازم را نیز به دست آورند.

 

مقدمه

کتاب جوشکاری حاضر بیشتر در خصوص تکنولوژی جوشکاری و مسائل و مفاهیم مورد نیاز بر طبق استاندارد فنی و حرفه ای برای رشته های جوشکاری و بخشی از رشته های برق و سایر رشته های مربوطه می باشد که در آنها آشنایی با مفاهیم فلزکاری و جوشکاری مدنظر قرار گرفته است. لذا تمامی رشته های فنی می توانند مطالب لازم خود را در زمینه جوشکاری از کتاب فوق دریافت نمایند. البته این کتاب پاسخگوی نیازهای علمی و فنی کسانی که در مراکز خصوصی و کارگاه های کوچک به امر جوشکاری مشغول هستند، نیز می تواند باشد و چگونگی کار صحیح و درست را در عمل و تجربه نشان دهد. در کتاب حاضر سعی بر آن است که روش صحیح جوشکاری و نیز تمامی وسایل مورد نیاز در این فن شرح داده شود و شکل های مورد نیاز وسایل نیز آورده شده است. تا هنر آم